بلاگ

آموزش نصب تابلو برق صنعتی

آموزش نصب تابلو برق صنعتی

آموزش نصب تابلو برق صنعتی نیاز به آشنایی اولیه با انواع تابلو برق ها و تجهیزات تابلو برق صنعتی خواهد بود.امروزه انواع مختلف از تابلو برق ها وجود دارد که می توان به موارد مختلف مانند نصب به صورت ایستاده و نصب به صورت دیواری اشاره نمود. تابلو برق صنعتی از نظر ولتاژ به دو دسته ولتاژ بالا و ولتاژ متوسط تقسیم می شود. تابلو های برق برای کنترل و حفاظت و تنظیم تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. طریقه نصب و بستن هر کدام متفاوت است.

تابلو برق در واقع مرکز کنترل است.  برخی شرکت ها دوره آموزش نصب تابلو برق صنعتی را برگزار می کنند و در این دوره ها راه اندازی موتور تکفاز و سه فاز و راه اندازی دستی و اتوماتیک موتور سه فاز به صورت ستاره و مثلث موتور دالاندر و همچنین نصب موتور سه فاز چپ گرد و راست گرد به صورت جامع شرح داده می شود.
اموزش بستن تابلو برق صنعتی به صورت کلی به صورت زیر است:
– نصب و راه اندازی بدنه و تابلو برق صنعتی
– نصب و راه اندازی تجهیزات صنعتی از قبیل فیوز ها و رله ها
– نصب و راه اندازی سیم ها
– نصب تجهیزات اندازه گیر
– نصب سیستم هشدار
اموزش نصب تابلو برق صنعتی بهتر است در حین اجرای پروژه باشد. بسیاری از آموزش های ویدئویی ممکن است ظریف کاری های محیط کار را اموزش ندهند. مشاهده و حضور در پروژه عملی و واقعی باعث می شود به خوبی به روش ها و تکنیک های خاص به صورت صفر تا صد مسلط شوید.

آموزش نصب تابلو برق صنعتینقشه خوانی تابلو برق صنعتی

نقشه خوانی تابلو برق صنعتی برای بستن تابلو برق صنعتی راهنمای خوبی محسوب می شود. عموما برای تجهیزات الکتریکی مدار نقشه در نظر گرفته می شود. نقشه خوانی تابلو برق صنعتی به کمک علائم اختصاری انجام می شود. در مدار های الکتریکی نقشه ها ممکن است به صورت شمای حقیقی، شمای فنی و یا شمای مسیر جریان طراحی شوند. بنابراین برای نقشه خوانی تابلو های برق نیاز است به این سبک ها آشنایی داشته باشید.  مقشه مدار های صنعتی عموما برای راه اندازی موتور های الکتریکی استفاده می شود و در چند صورت به نمایش در می آید.

نقشه مدار قدرت

این نقشه شامل نحوه دریافت انرژی الکتریکی از شبکه سه فاز و انتقال آن به سایر تجهیزات است.  در این نقشه از علائم اختصاری نیز استفاده می شود.

نقشه خوانی تابلو برق صنعتینقشه مدار فرمان

این نقشه برای نحوه عملکرد یا تعیین مدت زمان کارکرد استفاده می شود. ولتاژ در این نقشه اغلب تک فاز است. در این نقشه از علائم اختصاری استفاده می شود.
نقشه خوانی تابلو برق صنعتی باعث سهولت در نصب و پیاده سازی مدار می شود. مدار صنعتی که شامل تجهیزات بسیاری است به کمک نقشه طراحی شده و سپس قابل پیاده سازی خواهند بود.
از مزایای نقشه خوانی تابلو برق صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– تسریع در عملکرد ها
– کاهش اشتباه
– کاهش ابهام
– افزایش دقت و اندازه گیری
– افزایش نظم
– عیب یابی سریع تر
– توسعه و گسترش ساده تر
– کاهش هزینه های عیب یابی
– نصب سریع و آسان
– حفاظت و امنیت بیشتر
نقشه خوانی در تابلو برق اهمیت فراوانی دارد. افرادی که به نقشه خوانی آشنایی دارند می توانند هر تابلو برقی را پیاده سازی نمایند. نحوه سیم کشی و چیدمان تجهیزات و طراحی مدار از ارکانی هستند که بر عملکرد سیستم تاثیر به سزایی دارد.

استاندارد نقشه تابلو برق صنعتی

استاندارد وی دی ای المان
استاندارد آ ان اس آی بین المللی آمریکا
نقشه مدار های الکتریکی با ولتاژ های مختلف می تواند طبق هر کدام از استاندارد های فوق ترسیم شود. برای پیاده سازی این نقشه ها نیاز به دانش نقشه خوانی تابلو برق صنعتی است.
در صورتی که مشکلی بروز کند نقشه خوانی تابلو برق می تواند مفید باشد.
مشاهده انواع تابلو برق صنعتی

نصب تابلو برق صنعتی با استفاده از نقشه خوانی

Breaker Box را پیدا کنید
بررسی کنید که یک جعبه خاکستری رنگ به دیوار نصب شده باشد.
مناطق مشترک شامل اتاق تاسیسات ، گاراژ و غیره را بررسی کنید اگر شما نتوانید آن را در هیچ یک از این مکان های داخلی پیدا کنید ، تابلو برق نیز در خارج از محیط نصب شده است.
بررسی کنید و برچسب ها را بخوانید
هنگامی که درب جعبه شکن را باز کردید ، دو ستون کلید مشاهده خواهید کرد.
هر سوئیچ برق را به مدار خاصی در خانه شما می فرستد. امیدوارم کسی در هنگام نصب سیم کشی به منظور جلوگیری از سردرگمی و سرخوردگی ، مدارها را برچسب گذاری کند.
این برچسب ها ممکن است درست در کنار هر کلید یا در داخل درب صفحه شکن قرار داشته باشند و اعدادی با آنها مطابقت داشته باشد. این برچسب ها ممکن است به لوازم یا اتاقهای خاصی در هر مدار اشاره داشته باشند.
در صورت عدم برچسب گذاری در سوئیچ
اگر کسی این مرحله را در گذشته نادیده گرفت ، باید وقت بگذارید و مدارها را برای مراجعه در آینده برچسب گذاری کنید. مدارهای دارای برچسب به شما کمک می کنند که در صورت قطع مدار یا قطع شدن یک قطع کننده خاص برای تعمیر برق ، کدام سوئیچ ها روشن و خاموش شوند.

ساده ترین راه برای برچسب زدن به صفحه شکست خود حدس و بررسی است:

همه مدارها را به جز یک مدار خاموش کنید.

در خانه خود قدم بزنید تا چراغ ها و پریزهایی را که هنوز کار می کنند بررسی کنید. یک لامپ کوچک یا یک وسیله الکترونیکی دیگر به همراه خود بیاورید تا بتوانید سریع خروجی ها را آزمایش کنید.

هنگامی که اتاق یا اتاقهای موجود در مدار را تعیین کردید ، به صفحه شکن برگردید و سوئیچ را برچسب گذاری کنید.
این فرآیند را با هر سوئیچ تکرار کنید تا برچسب گذاری همه آنها شود.
مشاوره نصب تابلو برق صنعتی
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *