بلاگ

اجزای تابلو برق | کاربرد ها و ویژگی های اجزای تابلو برق

اجزای تابلو برق

اجزای تابلو برق چیست

معرفی اجزای تابلو برق و وظایف آنها

اجزای تابلو برق شما قلب کل سیستم سیم کشی برقی منزل شما محسوب می شود. این نقش اساسی در توزیع برق ایمن و کارآمد در تمام زیر مدار ها را در خانه شما دارد. امروزه قطع کننده های مدار در شکل ها، اندازه ها و پیکربندی های مختلفی ارائه می شوند.

با نگاه به اجزای تابلو برق میفهمیم داشتن یک پانل الکتریکی حداقل این امکانات اولیه را به شما می دهد تا در مواقع اضطراری دلایل معمول مرتبط با مشکلات الکتریکی رایج را شناسایی کنید و حتی ممکن است در رفع مشکلات جزئی الکتریکی منزل، شما را راهنمایی و کمک کند.

جریان برق از قطعه سیمی که به درون پنل الکتریکی شما متصل می شود وارد می شود و در هر یک از مدار های جداگانه در سراسر خانه شما تقسیم می شود.

اجزای تابلو برق

قطع کننده اصلی مدار The Main Breaker

کلید متناوب (مدار شکن) Circuit Breakers

سیم خنثی کننده Neutral Bus Bar

نوار اتوبوس زمینی  Grounding Bus Bar

که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

قطع کننده اصلی مدار The Main Breaker

یكی از قسمت های اساسی اجزای تابلو برق، قطع کننده اصلی مدار است. این قسمت از اجزای تابلو برق کمک می کند تا مقدار برق را برای محافظت از زیر شاخه ها کنترل کنید.

این قسمت از بقیه مدار ها و سیم ها در تماس با رطوبت، گرد و غبار و سایر ذرات خارجی محافظت می کند. قطع کننده اصلی اغلب در قسمت بالا، پایین یا وسط صفحه تابل. برق قرار دارد.

کلید متناوب (مدار شکن) Circuit Breakers

اجزای تابلوبرق در خانه ی شما دارای یک کلید متناوب ( مدار شکن ) است. در صورت وجود فشار بیش از حد الکتریکی بر روی یک مدار، که معمولاً در اثر اتصال کوتاه و یا وسایل زیاد در حال کار به طور همزمان ایجاد می شود، قطع کننده مربوطه با محافظت از منزل شما در به حداقل رساندن خطرات الکتریکی بالقوه با قطع شدن به طور خودکار برای خاموش کردن جریان جریان از شما محافظت می کند.

سیم خنثی کننده Neutral Bus Bar

اجزای تابلو برق

این قسمت از اجزای تابلو برق به طور کلی به سیم خنثی کننده مدار اصلی وصل می شود که به بازگشت انرژی الکتریکی به پنل پس از قطع جریان برق کمک می کند.

برخلاف ریل های اتوبوسی بار، یک نوار اتوبوسی خنثی دارای وسیله ای برای محافظت در برابر عبور بیش از حد جریان نیست، بنابراین قادر است در هر زمانی ولتاژ صفر را حفظ کند.

اجزای تابلو برق

نوار اتوبوس زمینی  Grounding Bus Bar

آخرین قسمت از اجزای تابلو برق، که کوچک ترین مؤلفه ی یک تابلو الکتریکی را برای تکمیل عملکرد خود دارد، نوار اتوبوس زمینی، نام دارد و به طور عمده برای سیم کشی از مدارهای مختلف طراحی شده و آنها را به خود متصل می کند.

از کجا می توانم پنل برقی مورد نیاز خانه خود را پیدا کنم؟

حداکثر آمپراژ اجزای تابلو برق می تواند به طور معمول در کلید اصلی مشخص شود. یک منبع اصلی با 100 آمپر برای رفع نیاز های برقی یک خانه معمولی کافی است.

با این حال، اکثر خانه های جدید اکنون از خدمات 150 آمپر یا 200 آمپر استفاده می کنند تا از ظرفیت بیشتری برای پذیرش سبک زندگی مدرن امروزی خانواده برخوردار شوند.

اجزای تابلو برق معمولاً در قسمت بیرونی خانه نصب می شود، یا با کنتور برقی با فاصله یک متر از داخل یا پشت دیواره ی داخلی، در پشت کنتور برق قرار می گیرد.

شما می توانید آنها را در گاراژ، زیرزمین، اتاق انباری، مجاور آشپزخانه یا منتهی راهرو به گاراژ یا بیرون از منزل خود پیدا کنید.

چند وقت یک بار باید پنل خود را سرویس کنم؟

به طور کلی، اجزای تابلو برق چندین دهه عمر دارند. آنها برای اطمینان و حفظ امنیت از انتقال ایمنی برق در ساختار های با کیفیتی ساخته می شوند و برای محافظت از قطع کننده های مدار شما در برابر گرد و غبار و رطوبت طراحی شده اند.

 

توصیه می شود حداقل یک بار در سال اجزای تابلو برق خود را توسط یک متخصص برق واجد شرایط بررسی کنید تا در بهترین شرایط ممکن کار خود را انجام دهد. علائمی که ممکن است نیاز به تعویض یا به روزرسانی صفحه برق خود داشته باشید موارد زیر را شامل می شود:

 

چراغهای لرزاننده

قطع کننده های مدار

صفحه برق که لمس آن احساس گرما می کند

بوی سوزش یا علائم سیم های فرسوده

 

امیدواریم مقاله معرفی اجزای تابلو برق مقاله ای مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان نیرو ترنس پاسخگوی شما باشند.

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *