بلاگ

انواع تابلو برق صنعتی | دسته بندی براساس ساختار ، محل نصب و ولتاژ

انواع تابلو برق صنعتی

آشنایی با انواع تابلو برق صنعتی و کاربرد آنها

انواع تابلو برق صنعتی :تابلوی برق در یک تعریف کلی یک محفظه است که انواع مختلف تجهیزات الکتریکی بر روی آن نصب می‌شود. این تابلو برق‌ها ممکن است برای تجهیزات پنوماتیک مانند شیر های برقی، کمپرسور و… نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در نگاه اول، تابلو برق ممکن است چندان مهم به نظر نرسند.  با این حال، این تابلو ها کاملاً مهندسی شده هستند و نقش مهمی در محافظت از وسایل الکترونیکی در صنایعی مانند ارتباطات از راه دور،  سیستم های IT ، آب و برق و اینترنت و بسیاری موارد دیگر دارند.

با رشد فناوری آن هم با این سرعت شگفت انگیز، تابلو های برق مختلف با طراحی‌های ابتکاری بیش از هر زمان دیگری مهم هستند. انتخاب نوع مناسب این محفظه می تواند علاوه بر نجات جان انسانها، میلیاردها دلار تجهیزات و هزینه های عملیاتی را نیز نجات دهد.

یکی از چالش‌های مهندسان طراح این است که بدانند کدام تابلو برق برای کاربرد منحصر به فرد آنها مناسب است. امروزه تابلو برق‌ها مانند جعبه های اتصال در انواع مختلفی وجود دارند که باید قبل از حرکت به سمت پروژه های الکتریکی با دقت مورد توجه قرار گیرند. در ادامه با انواع تابلو برق صنعتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع تابلو برق صنعتی

انواع تابلو برق صنعتی

انواع مختلفی از محفظه های صنعتی وجود دارد که بر اساس اندازه، درجه بندی، مواد و آنچه برای کپسول سازی طراحی شده اند، متفاوت است.

انواع تابلو برق صنعتی از لحاظ ساختار

ساختار تابلوها ممکن است به صورت فیکس یا به صورت کشویی باشد که هر کدام طبقه بندی مخصوص خود را دارند.

 

تابلو برق کشویی
تابلو برق فیکس

تابلوهای فیکس

تابلوهای فیکس به دو صورت ایستاده و دیواری موجود هستند.

  • تابلو‌های ایستاده برای ایستادن نیازی به تکیه گاه ندارند.
  • تابلو‌های دیواری نوع دیگری از تابلوهای ثابت هستند که برای ایستایی نیاز دارند که به دیوار نصب شوند. تابلو‌های دیواری ممکن است به طریق روکار یا توکار نصب شوند.
  • دسته سوم از تابلو برق‌های ثابت انواع RACK هستند. این مدل به صورت قفسه بندی شده طراحی شده و تجهیزات مورد نیاز روی آن نصب می‌شوند.
  • تابلو برق‌های SWING چهارمین دسته از تابلو برق‌های ثابت هستند که به عنوان زیر دسته نوع سوم مطرح هستند. این مدل از تابلو برق دارای درب کشویی بوده و می‌توان به پشت تجهیزات دسترسی داشت. قیمت این دسته از تابلو برق ها بالا است و از شیشه برای درب آن استفاده می‌شود.

تابلوهای کشویی

تابلوهای کشویی دارای ویژگی ها و مزایای مهمی هستند. مثلا انجام خدمات و سرویس  برای آنها آسان است. از دیگر ویژگی‌های این تابلو برق‌ها امنیت بالای آنهاست. این ویژگی ها باعث شده است که تابلوهای کشویی بسیار مورد توجه قرار داشته باشند و استفاده گسترده‌ای دارند.

  • مدل کنترل موتور کشویی: این تابلوها به طور اختصاصی برای کنترل موتور طراحی می‌شوند. این مدل مزایا و امکانات زیادی دارد و طبعا قیمت آن بالاتر است.
  • مدل مرکز قدرت: این دسته از تابلو‌های برق به عنوان تغذیه کننده تابلو برق‌های کنترل موتور استفاده می‌شوند. کلیدهای مورد استفاده در این تابلو ها کلید‌های هوایی هستند.
  • تابلو برق مدولار: این تابلو ها به انواع فیکس ایستاده شباهت دارند .اما پیشرفته تر هستند. در این مدل فیدرها به  صورت یک مدول در تابلو برق نصب می‌شوند و از یک صفحه فلزی برای جداکردن فیدر بالا و پایین استفاده می‌شود. این دسته از تابلو برق‌ها ممکن است دسترسی از پشت یا جلو داشته باشد.

انواع تابلو برق صنعتی با توجه به کارایی‌ متفاوتی که دارند، برای فضاها و کاربرد‌های مختلفی طراحی شده‌اند.

انواع تابلو برق صنعتی از لحاظ محل نصب

تابلو‌ها ممکن است برای نصب در یک محوطه باز یا فضای بسته طراحی شده باشد.   تابلوها بر این اساس به دو نوع outdoor  و indoor تقسیم می‌شوند. انواع outdoor برای استفاده در فضای باز طراحی شده است. در حالی که انواع indoor برای استفاده در فضاهایی مثل ساختمانها، مناطق مسکونی یا کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع تابلو برق صنعتی از لحاظ سطح ولتاژ

سطح ولتاژ مورد استفاده یکی از فاکتور‌هایی است که بر اساس آن تابلوهای برق را تقسیم بندی می‌کنند.

در این تقسیم بندی تابلوهای برق  در دو دسته تابلو‌های فشار ضعیف  و تابلوهای فشار متوسط تقسیم بندی می‌شوند. تابلوهای فشار ضعیف و تابلو‌های فشار متوسط هر کدام در دو نوع ایستاده (ثابت)  و کشویی وجود دارند.

تابلو‌های فشار ضعیف

تابلو‌های فشار ضعیف برای سطح ولتاژ کمتر از ۱۰۰۰ ولت به کار می‌روند. ولتاژ‌ نامی در این نوع از تابلوها تا ۶۹۰ ولت است و ولتاژ ‌سرویس آنها ۴۰۰ ولت است.

این تابلوها از اجزایی مثل سوییچ های قطع و وصل فشار ضعیف، تجهیزات کنترلی، ابزارهای اندازه گیری، نشانگر، حفاظتی، تنظیم کننده و… تشکیل شده است.

 

تابلو‌های فشار ضعیف یا به اختصارLV   دارای انواع مختلفی هستند. تابلوهاي اصلي،  انواع زیر دستی، تابلو‌های DB مدل‌های کنترلی مثل انواع PLC و DCS ، تابلو‌های خازنی و…از انواع مهم  تابلوهای فشار ضعیف هستند.

تابلوهای فشار متوسط

این تابلو‌هااز ولتاژ ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰قرار می‌گیرند. مختلف تابلو‌های فشار متوسط  از اجزای ثابتی تشکیل شده اند که شامل بدنه تابلو، کلید، کنتاکتور، رله، ترانسفورماتور ولتاژ‌ و جریان، تجهیزات کنترلی و اندازه‌گیری هستند.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری در زمینه مطلب درج شده با عنوان آشنایی با انواع تابلو برق صنعتی برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان نیرو ترانس در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *