بلاگ

انواع ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور: ترانسفورماتور یکی از بخش‌های اصلی در سیستم‌های قدرت الکتریکی به حساب می‌آید. این نوع ابزارآلات، بیشتر به منظور تغییر سطوح ولتاژ گوناگون به کار گرفته می‌شوند. به وسیله‌ی ترانسفورماتور می‌توان ولتاژ تولید شده توسط نیروگاه‌ها را تا سطح بهینه ولتاژ سیستم رشد داد و در آخر مختص سیستم توزیع تغییراتی را اعمال نمود. ترانسفورماتور ولتاژ و جریان نیز هر یک به ترتیب در اندازه‌گیری ولتاژها یا جریان‌های خیلی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. مطابقت امپدانس و ایزوله نمودن مدارها، از سایر کاربردهای ترانسفورماتورها به شمار می‌رود. ترانسفورماتور یک تجهیز پر استفاده در زمینه برق و الکترونیک است. این تجهیز یک نوع دستگاه الکترومغناطیسی بوده که بر پایه‌ی اصل الکترومغناطیس به دست مایکل فارادی تولید شده است. تمامی انواع ترانسفورماتور از قوانین برابری پیروی می‌کنند؛ اما شیوه تولید آن‌ها دارای تفاوت است. ترانسفورماتورها بر مبنای کاربرد، طراحی، تولید و… انواع گوناگونی دارند.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

نیرو ترانس، عرضه کننده انواع ترانس جریان ct

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

 جنس هسته ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور بر مبنای جنس هسته

به صورت کلی، ترانسفورماتورها بر مبنای جنس هسته به انواع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

🔶 ترانسفورماتور با هسته هوایی

پلاستیک یا هوا در نقش هسته اصلی در این مدل از ترانسفورماتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌پیچ‌ها یا در دور هسته پلاستیکی پیچیده می‌شوند یا هسته فیزیکی حضور خارجی ندارد و به بیان دیگر، هواست. هوا دارای نفوذپذیری مغناطیسی خیلی کمی است. در نتیجه، میان سیم‌پیچ‌ها شار پیوندی وجود ندارد؛ چرا که مسیر شار به وسیله‌ی هوا ایجاد شده است.

عدم حضور هسته مغناطیسی (همچون هسته آهنی) موجب کاهش تلفات هسته می‌گردد، زیرا این گونه تلفات با رشد فرکانس افزایش می‌یابد. علاوه بر این ماده فرومغناطیس، موجب خلق اعوجاج در سیگنال‌های با فرکانس بالا خواهد شد. از این رو ترانسفورماتور با هسته هوایی مختص جریان فرکانس رادیویی مطلوب است. ترانسفورماتور هسته هوایی جرم سبکی داشته و در دستگاه‌های الکترونیکی سیار همچون فرستنده رادیویی و… کارآیی مطلوبی دارد.

🔶 ترانسفورماتور با هسته فرومغناطیس – آهنی

این هسته ترانسفورماتور با استفاده از مواد فرو مغناطیسی تهیه شده است. هسته فرو مغناطیسی در ترانسفورماتور به منظور افزایش میدان مغناطیسی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. شدت میدان مغناطیسی وابسته به نفوذپذیری مغناطیسی ماده به کار رفته است. ماده فرو مغناطیس مرسوم آهن است که در این ترانسفورماتورها به کار می‌رود. ترانسفورماتورهای هسته آهنی در مصارفی همراه با بار سنگین و فرکانس پایین همچون منبع تغذیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هسته آهنی دربرگیرنده‌ی تلفات هسته در ارتباط با فرکانس از جمله جریان گردابی و تلفات هیسترزیس است. ترانسفورماتورهای با هسته آهنی به منظور افزایش یا کاهش سطح ولتاژ AC به کار گرفته می‌شود. ترانسفورماتور ماده اصلی هسته فرو مغناطیسی با استفاده از چندین صفحه نرم تهیه می‌گردد. به علت ویژگی‌های مغناطیسی مطلوب آهن، برقراری شار ترانسفورماتور هسته آهن بسیار بالاست. از این رو، کارکرد ترانسفورماتور هسته آهنی نیز بالاست.

صفحات هسته نرم را می‌توان در شکل‌ها و سایزهای گوناگون تهیه نمود. با توجه به ابعاد و شکل هسته، انواع متنوعی از صفحات هسته آهنی در دسترس است. چند شکل مرسوم E، I، U، L و…، از این قبیل است. صفحات آهنی نازک بو ده و تعداد زیادی صفحات در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و باعث تشکیل هسته اصلی می‎‌شود. به طور مثال، هسته‌های مدل E با استفاده از صفحات نازک در شمایل حرف E تولید می‌شوند.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

باکیفیت‌ترین ترانس ولتاژ pt را از نیرو ترانس بخواهید.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

🔶 ترانسفورماتور هسته تروئید

ترانسفورماتور هسته تروئید با استفاده از مواد هسته‌ای همچون هسته آهن یا هسته فریت تهیه می‌شود. تروئیدها مواد هسته‌ای به شمایل حلقه یا دونات هستند و به شکل وسیع برای کارکرد الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با نظر به نمای ظاهری حلقه، سلف نشتی خیلی کم بوده و القاء و فاکتورهای Q بسیار زیادی را عرضه می‌کند. سیم پیچ‌ها تقریباً کوتاه می‌باشند و وزن بسیار کمتری در مقایسه با ترانسفورماتورهای معمولی و یکسان دارند.

تبدیل ولتاژ ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور بر مبنای تبدیل ولتاژ

ترانسفورماتورها بر مبنای سطح ولتاژ AC نیز به دو نوع افزاینده و کاهنده تقسیم می‌شوند:

 💠 ترانسفورماتور افزاینده

در این مدل از ترانسفورماتورها ولتاژ سیم‌پیچ ثانویه نسبت به سطح ولتاژ سیم‌پیچ اولیه بزرگتر است. این مسئله به این علت است که تعداد دورهای سیم‌پیچ اولیه کمتر از تعداد دورهای سیم‌پیچ ثانویه است. ولتاژ خروجی ترانسفورماتور به نسبت تعداد دورهای سیم‌پیچ ثانویه در برابر سیم‌پیچ اولیه وابسته است. نسبت تبدیل در ترانسفورماتور افزاینده از یک بیشتر است.

توان ورودی و خروجی ترانسفورماتور برابر می‌باشد. به این مفهوم که ترانسفورماتور افزاینده موجب افزایش ولتاژ می‌شود، اما به همان میزان جریان سیم‌پیچ ثانویه کمتر از جریان سیم‌پیچ اولیه آن است؛ از این رو توان تغییراتی پیدا نمی‌کند. ترانسفورماتور افزاینده اغلب در انتقال توان در فاصله‌های زیاد برای کاهش تلفات خط مورد استفاده قرار می‌گیرد. تلفات خط به جریان آن وابسته است، از این رو کاهش جریان همراه با افزایش ولتاژ از طریق ترانسفورماتور افزاینده صورت می‌گیرد و موجب کاهش تلفات شده و باعث انتقال مؤثر توان می‌شود. ترانسفورماتور افزاینده در اجاق مایکروویو به منظور افزایش ولتاژ ضعیف (۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت) تا سطح ۲۰۰۰ ولت به کار می‌رود.

💠 ترانسفورماتور کاهنده

ترانسفورماتور کاهنده نیز در زمینه الکترونیک و برق به کار گرفته می‌شود. ترانسفورماتور کاهنده سطح ولتاژ اولیه را کاهش داده و به سطح ولتاژ پایین‌تری برای خروجی ثانویه تبدیل می‌سازد. این مقدار با استفاده از نسبت سیم پیچ‌های اولیه و ثانویه قابل ارزیابی است. تعداد سیم پیچ‌ها در جهت اصلی ترانسفورماتورهای کاهنده از جهت ثانویه بیشتر است؛ در نتیجه نسبت سیم پیچ اولیه و ثانویه همواره از ۱ بیشتر خواهد بود. ترانسفورماتور کاهنده موجب کاهش ولتاژ AC می‌شود، به این مفهوم که ولتاژ خروجی آن از ولتاژ ورودی پایین‌تر است. تعداد دورهای سیم‌پیچ اولیه این مدل از ترانسفورماتورها بیشتر از تعداد دورهای سیم‌پیچ ثانویه است.

مقدار عددی نسبت تبدیل در ترانسفورماتور کاهنده، از یک کمتر است. مرسوم‌ترین ترانسفورماتورهای کاهنده موجب تبدیل ولتاژ خطوط برق ۱۱.۲۰ و ۳۳ کیلوولت به ولتاژ استاندارد مصرف‌کننده جهت به کارگیری در لوازم خانگی می‌شوند. ترانسفورماتور کاهنده در هر شارژر تلفن همراه به منظور کاهش ولتاژ داخلی و یکسوسازی به کار می‌رود.

کاربرد ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور بر مبنای کاربرد

ترانسفورماتورها بر مبنای کاربرد دارای انواع زیر هستند:

♦️ ترانسفورماتور قدرت

این نوع ترانسفورماتورها به منظور افزایش و کاهش ولتاژهای نیروگاه جهت انتقال مناسب‌تر برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. تلفات خط در این نوع ترانسفورماتورها به جریان وابسته است. به منظور کاهش جریان خط، ولتاژ خط را از طریق ترانسفورماتور قدرت افزاینده افزایش می‌دهیم. این ترانسفورماتورها از ولتاژ عملیاتی قدرت بسیار بالا و اندازه‌ی بسیار بزرگی برخوردار هستند و در یک اجرای کامل در بازدهی تقریباً ۱۰۰ درصد فعالیت می‌کنند.

♦️ ترانسفورماتور توزیع

این نوع ترانسفورماتورها به منظور توزیع برق برای کاربردهای خانگی یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترانس‌های توزیع موجب پایین آمدن ولتاژهای خط به ولتاژ خانگی استاندارد می‌شوند. ترانسفورماتورهای توزیع نسبت به ترانسفورماتور قدرت از لحاظ اندازه کوچک‌تر هستند و نصب آن‌ها نیز راحت‌تر است. این نوع ترانسفورماتورها از ولتاژ و توان کمتری برخوردار می‌باشند که به طور معمول زیر 200MVA است. راندمان ترانسفورماتورهای توزیع کمتر از ۷۰ درصد است؛ چرا که هرگز در یک اجرا به طور کامل فعالیت نمی‌کنند.

♦️ ترانسفورماتور ایزولاسیون

این مدل از ترانسفورماتورها به منظور ایزوله سازی الکتریکی تجهیزات برای ممانعت از برق‌گرفتگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمین یک سر اولیه در ترانسفورماتور ایزولاسیون است. در این شرایط، چنانچه فردی یک سیم یا هادی لخت را در جهت ثانویه لمس نماید، گذر جریانی در دسترس نبوده و مدار ناقص می‌باشد؛ چرا که پتانسیل زمین با پتانسیل آن فرد برابر خواهد بود. ترانسفورماتورهایی که نسبت تبدیل ۱:۱ دارند، اغلب در نقش ترانسفورماتور ایزولاسیون به کار گرفته می‎‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را به عنوان ترانسفورماتور کاهنده نیز مورد طراحی قرار داد.

این نوع ترانسفورماتورها با استفاده از یک ماده عایق ویژه میان سیم‌ پیچ تهیه شده‌اند که قادر به پشتیبانی از ولتاژهای بالای AC است و به علت تزویج خازنی آن، موارد DC را به طور کامل مسدود می‌نماید. یک سپر فارادی که به زمین متصل شده در میان سیم‌ پیچ‌ها قرار دارد که موجب سرکوب هر نوع نویز یا تداخل می‌شود. ترانس‌های ایزولاسیون به منظور اندازه‌گیری مطمئن برای ممانعت از بروز شوک الکتریکی یا برقراری اتصال دو مدار که به طور الکتریکی نباید متصل شوند، به کار می‌روند.

♦️ ترانسفورماتور ابزار دقیق

این مدل از ترانسفورماتورها برای اندازه‌گیری ولتاژ و جریان بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع ترانسفورماتورها موجب کاهش ولتاژ و جریان شده و مقدار آن را به یک بازه مطمئن می‌رسانند که به آسانی به وسیله‌ی تجهیزات اندازه‌گیری معمولی ارزیابی می‌شود. دو نوع ترانسفورماتور ابزار دقیق در دسترس است: ترانسفورماتور جریان و ترانسفورماتور ولتاژ:

✅ ترانسفورماتور جریان

ترانسفورماتور جریان یا CT برای اندازه‌گیری جریان‌های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✅ ترانسفورماتور ولتاژ

ترانسفورماتور ولتاژ به منظور اندازه‌گیری ولتاژهای بالا به کار می‌رود. برای این منظور، سیم‌ پیچ اولیه ترانسفورماتور به خطوط ولتاژ بالا اتصال می‌یابند. در جهت ثانویه نیز، کلیه تجهیزات اندازه‌گیری همچون کنتور به منظور اندازه‌گیری و تحلیل سطح ولتاژ به آن وصل خواهند شد. انواع گوناگون ترانسفورماتورهای ولتاژ عبارت‌اند از:

💠 الکترومغناطیسی: سیم‌پیچی شده است.

💠 ترانسفورماتور ولتاژ خازنی (CVT): مدار تقسیم ولتاژ خازن را به کار می‌گیرد.

💠 ترانسفورماتور نوری: بر مبنای ویژگی الکتریکی مواد اپتیکی فعالیت می‌کند.

سیم‌ پیچ ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور بر مبنای سیم‌ پیچ

ترانسفورماتورها بر مبنای طرح سیم‌ پیچ‌ها در انواع گوناگونی دسته‌بندی می‌شوند که از قرار زیر است:

◀️ ترانسفورماتور دو سیم پیچه

این نوع ترانسفورماتورها مختص هر فاز دو سیم پیچ مجزا دارند که عبارت‌اند از: سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه.

سیم پیچ اولیه به منبع اتصال می‌یابد و سیم پیچ ثانویه تغدیه بار را تأمین می‌کند. این دو سیم پیچ از لحاظ الکتریکی مجزا هستند، اما از تزویج مغناطیسی برخوردار هستند. نیروی محرکه الکتریکی در سیم‌پیچ ثانویه القا می‌شود، از تغییر شار مغناطیسی ایجاد می‌گردد که به علت تغییر جریان در سیم پیچ اولیه است و به عنوان القای متقابل برای عموم مطرح است. ولتاژ خروجی وابسته به نسبت دور دو سیم‌ پیچ است و می‌تواند در مقایسه با ولتاژ اولیه کاسته یا افزایش یابد.

◀️ اتوترانسفورماتور

سیم پیچ اتوترانسفورماتور از سه سر برخوردار بوده که دو مورد از آن‌ها ثابت می‌باشند و یک مورد از آن‌ها متغیر تاست. با جابه‌جایی سر متغیر می‌توان تعداد دور در سیم پیچ ثانویه را افزایش یا کاهش داد؛ در نتیجه با این عمل موجب کاهش یا افزایش ولتاژ خروجی خواهیم شد. این فرآیند در هر دو پیکربندی به منظور افزایش یا کاهش جریان و ولتاژ ورودی به کار می‌رود.

چنانچه منبع تغذیه به پایانه‌های ثابت اتصال یابد، ولتاژ خروجی قادر به کاهش خواهد بود (کاهنده). در پیکربندی معکوس نیز منبع تغذیه به نقطه انشعاب متغیر اتصال می‌یابد و ولتاژ خروجی از ورودی بیشتر خواهد شد (افزاینده). سیم پیچ ثانویه به طور الکتریکی به سیم پیچ اولیه متصل می‌شود، از این رو هیچ عایق الکتریکی در میان نبوده و موجب کاهش شار نشتی مغناطیسی می‌شود.

نیرو محرکه الکتریکی در سیم پیچ نیز به علت خودالقایی دچار القا می‌گردد؛ در نتیجه ولتاژ خروجی ناشی از رسانش و القا است. ترانسفورماتورهای استاندارد از سیم پیچ‌های اولیه و ثانویه برخوردار هستند که در دو سمت گوناگون تعبیه شده‌اند، اما در سیم پیچ‌های اتوترانسفورماتور، سیم پیچ‌های اولیه و ثانویه به طور فیزیکی و مغناطیسی به شکل سری به یکدیگر اتصال پیدا کرده‌اند.

عایق انواع ترانسفورماتور

انواع ترانسفورماتور بر مبنای عایق

ترانسفورماتورها را بر مبنای عایق به کار رفته می‌توان در دو نوع خشک و روغنی دسته‌بندی نمود:

☑️ ترانسفورماتور خشک

این گونه ترانسفورماتورها فاقد سیستم خنک کننده مایع هستند. سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتور با استفاده از رزین اپوکسی تحت پوشش قرار گرفته‌اند تا در برابر نفوذ رطوبت حفاظت شوند. از این رو تنها محیط خنک‌کننده هوا است. از آنجا که هوا عایق مطلوبی نیست، در نتیجه در ترانسفورماتور خشک پیچه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند تا دمای بالا را جبران کنند.

این همان مسئله‌ای است که ناشی از آن، ترانسفورماتورهای خشک بازه‌های در ولتاژ فراتر از ۳۳ کیلوولت به کار نمی‌روند. به علت وجود سیستم خنک‌کننده ضعیف ترانس‌های خشک، آن‌ها گرمای بیش از اندازه‌ای دارند که طول عمرشان را کاهش می‌دهد. افزون بر این، به منظور اطمینان از گردش هوا، نیاز به بررسی منظم احساس می‌شود. ترانسفورماتورهای خشک در فضای داخلی به کار گرفته می‌شوند، چرا که خطر آتش‌سوزی در این محیط‌ها کمتر است.

☑️ ترانسفورماتور روغنی

این مدل از ترانسفورماتورها با استفاده از روغن قابل اشتعال در فرآیند خنک‌ کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. روغن در مقایسه با ترانسفورماتورهای خشک از سرمایش بهتری برخوردار بوده و به همین علت در ترانسفورماتورهای توان بالا مختص محیط‌های خشن خارجی به کار می‌رود. از معایب ترانسفورماتورهای روغنی این است که به علت وجود مخزن روغن و سنسورهای لازم به منظور پایش رطوبت و… از لحاظ اندازه خیلی بزرگ هستند. روغن قابل اشتعال بوده، از این رو ترانس‌های روغنی در فضای داخلی مطلوب نخواهند بود.

ترانسفورماتور بر مبنای تعداد فاز

انواع ترانسفورماتور بر مبنای تعداد فاز

ترانسفورماتورها از لحاظ تعداد فاز در انواع ترانسفورماتور تک‌فاز و سه‌فاز دسته‌بندی می‌شوند.

 ⬅️ ترانسفورماتور تک فاز

ترانسفورماتور تک فاز یک ترانسفورماتور است که از یک سیم پیچ اولیه و یک سیم پیچ ثانویه تشکیل شده است. ترانسفورماتور تک فاز در مواردی همچون اجاق مایکروویو، شارژر تلفن همراه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل از ترانسفورماتورها از دو ترمینال ورودی در سیم پیچ اولیه و همچنین دو ترمینال خروجی در حال اتصال با سیم پیچ ثانویه برخوردار هستند. منبع تغذیه AC به سیم پیچ اولیه عرضه خواهد شد، در شرایطی که بار به سیم پیچ ثانویه اتصال می‌یابد.

⬅️ ترانسفورماتور سه فاز

ترانسفورماتور سه فاز از شش سیم پیچ تشکیل شده است که سه مورد از آن‌ها سیم پیچ اولیه و سه مورد دیگر سیم پیچ ثانویه مختص هر فاز است. این نوع ترانسفورماتورها از ۱۲ ترمینال (۲ ترمینال مختص هر فاز) برخوردار هستند که با نظر به اتصال ستاره و مثلث، به شکل مساوی در هر دو سوی تقسیم می‌گردند. به عنوان جایگزین برای ترانسفورماتور سه فاز می‌توان سه ترانسفورماتور تک فاز را مورد استفاده قرار داد. ترانس‌های سه فاز مختص انتقال و توزیع برق هستند.

انواع ترانسفورماتور بر مبنای طراحی هسته

بر مبنای طراحی هسته، ترانسفورماتورها به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

🔵 ترانسفورماتور هسته‌ای

هسته این نوع ترانسفورماتورها به شکلی طراحی شده که از دو ساق برخوردار است و هر کدام دارای سیم پیچ مجزایی (سیم پیچ اولیه و ثانویه) هسند. سیم پیچ‌ها عمده‌ی سطح را تحت پوشش قرار می‌دهند و هسته را احاطه می‌نمایند. هسته با استفاده از ورقه‌هایی به شمایل L و نسبتاً مربعی تهیه می‌گردد. تعمیر و نگهداری این مدل از ترانسفورماتورها به علت داشتن سیم‌پیچ‌های جداگانه نسبت به نوع زرهی راحت‌تر است.

🔵  ترانسفورماتور زره‌ای

هسته این مدل از ترانسفورماتورها با استفاده از ورقه‌هایی به شمایل E و I تهیه شده و نمای ظاهری آن مستطیلی است. هر دو سیم پیچ در اطراف ساق مرکزی و بر روی هم تعبیه می‌شوند. سیم پیچ قسمت عمده هسته را احاطه می‌نماید.

🔵 ترانسفورماتور دانه‌ای

این مدل از ترانسفورماتورها، در حقیقت یک ترانسفورماتور زره‌ای هستند که با توجه به طراحی آن، نمای ظاهری استوانه‌ای دارند. ترانسفورماتور دانه‌ای تعداد بیشتری از دو مدار مغناطیسی مستقل را داراست. به بیان دیگر، مدارهای مغناطیسی پخش شده‌اند.

ترانسفورماتور در حوزه الکترونیک

ترانسفورماتور مورد استفاده در حوزه الکترونیک

ترانسفورماتورهای کوچک مینیاتوری در تجهیزات الکترونیکی به کار گرفته می‌شوند که می‌توانند بر روی مدار چاپی تعبیه شده یا در درون محفظه ثابت شوند.

 🔴 ترانسفورماتور پالس

ترانسفورماتورهای پالس یکی از پر استفاده‌ترین ترانسفورماتورهای تعبیه شده بر روی مدار چاپی می‌باشند که پالس‌های الکتریکی را در بازه‌ای ثابت ایجاد می‌کنند. در مدارهای دیجیتالی گوناگون که ایجاد پالس در یک فضای مجزا لازم است، به کار می‌رود؛ از این رو، ترانسفورماتورهای پالس اولیه و ثانویه را مجزا نموده و عمدتاً دروازه‌ها یا محرک‌های منطقی دیجیتال، پالس‌های اولیه را به مدار ثانویه پخش می‌کنند. ترانسفورماتورهای پالس که به طور صحیح طراحی و تولید شده‌اند می‌بایست نیاز به جداسازی گالوانیک مطلوب، نشتی کوچک و ظرفیت سرگردان داشته باشند.

🔴 ترانسفورماتور خروجی صدا

ترانسفورماتور صوتی یکی از انواع مختلف ترانسفورماتورهای مرسوم در زمینه الکترونیک است. این برنامه به خصوص در برنامه‌های مختص به صدا به کار می‌رود که در آن تطبیق امپدانس لازم است. ترانسفورماتور صوتی موجب متعادل شدن مدار تقویت کننده و بارها شده و به طور معمول یک بلندگو ترانسفورماتور صوتی می‌تواند از تعدادی سیم پیچ اولیه و ثانویه، مجزا یا مرکزی برخوردار باشد.

سخن نهایی

در این مقاله انواع ترانسفورماتور، به طور کامل و تخصصی و به تفکیک، مورد بررسی قرار گرفت؛ امیدواریم مفید واقع شده باشد. نظرات و سؤالات خود را برای نیرو ترانس کامنت کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *