بلاگ

انواع دژنکتور | دژنکتور گازی ، abb ، SF6 ، خلاء

انواع دژنکتور

انواع دژنکتور

انواع دژنکتور  در این مطالب بیان شده است . دژنکتور  abb -دژنکتور خلاء – دژنکتور گازی و یا دژنکتور SF6 می باشد 

 

دژنکتور یک کلید قطع و وصل کننده است که در مدار استفاده می شود و وقتی که جریان برق از دژنکتور عبور می کند اگر مدار هم روشن باشد می تواند در حال کار کردن آن را قطع کند .

این دژنکتورها به خاطر دارا بودن به بدنه ی استحکام از تعمیرات و نگهداری کمتری برخوردار هستند . این نوع از دژنکتور ها برای تعمیراتی که زود به زود قطع و وصل می شود کارایی بسیاری دارند .

دژنکتور خلاء نوع دیگری از انواع دژنکتور است که به درون محفظه ای قرار گرفته می شود .  این نوع از دژنکتور از جزء اصلی مدار شکن ها و دارای ولتاژ متوسط محسوب می شوند در واقعیت در زمانی که کنتالت های متحرک از هم جدا می شوند یک قوس الکتریکی حاصل از این عمل به دلیل وجود دژنکتور خلاء این قوس الکتریکی در خلاء قرار می گیرد و هیچ اشکالی بر مدار ایجاد نمی کند

نوع دیگر از دژنکتور ها، دژنکتور گازی  می باشد که به عنوان یک کلید در مدار محسوب می شود و گاز کار می کند البته این نوع از دژنکتورها را برای همه نوع از مدار ها مناسب نیستند این نوع از دژنکتورها برای مدارهایی مناسب هستند که دارای قدرت کمتری است در کل وقتی که مدار سنگین نیست از دژنکتور استفاده نمی شود

در این نوع از دژنکتورها ازدو نوع کلید کنتالت استفاده می شود  این کنتالت ها به صورت لوله به درون هم فرو میروند و زمانی که دژنکتور به قطع کردن جریان اقدام می کند این لوله ها به سمت پایین خم می شود .

دژنکتور abb

دژنکتور abb محصول بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد و دارای سابقه ی طولانی و درخشان است و از بهره برداری بالایی در ایران و جهان برخوردار می باشد این دژنکتور ها در انواع فلیس ها و کشویی مختلف قابل ارائه می باشد. در رنج وسیع  و ولتاژی 12kv  و یا 36kv   و در رنج جریانی  30A, 4000A   تا زمان اتصال کوتاه این جریان ها ادامه می یابد.

این نوع از دژنکتور abb  از انواع دژنکتور است که به دلیل داشتن مشخصه ی سادگی و استحکام و عمر طولانی و با مکانیزم دژنکتور به تعمیرات کمتری نیاز دارد .

این دژنکتورها به خاطر دارا بودن به بدنه ی استحکام از تعمیرات و نگهداری کمتری برخوردار هستند . این نوع از دژنکتور ها برای تعمیراتی که زود به زود قطع و وصل می شود کارایی بسیاری دارند .

دژنکتور خلاء

دژنکتور خلاء نوع دیگری از انواع دژنکتور است که به درون محفظه ای قرار گرفته می شود .  این نوع از دژنکتور از جزء اصلی مدار شکن ها و دارای ولتاژ متوسط محسوب می شوند در واقعیت در زمانی که کنتالت های متحرک از هم جدا می شوند یک قوس الکتریکی حاصل از این عمل به دلیل وجود دژنکتور خلاء این قوس الکتریکی در خلاء قرار می گیرد و هیچ اشکالی بر مدار ایجاد نمی کند به عبارت کلی انواع دژنکتور در شرایط لازم توانایی این را دارد که در زمان هایی جریان برق دچار اختلال شده و خطاهایی در آن رخ داده است را برطرف کند .

به این شکل که جریان برق را متوقف می کند و این اقدام باعث می شود که جریان برق مشکلی ایجاد نکند. این دژنکتور خلاء چه با دستی و چه با اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد در دژنکتورهای خلاء برخلاف دژنکتورهای گازی نوعی از انواع دژنکتور است که برای به کار افتادن کنتالت به گاز نیاز نیست.

ظرفیت این دژنکتور ها حدودا  30  کیلو ولت است .این دژنکتورها ترمیم دی الکترلیک را دارند .در این نوع از دژنکتورهای خلاء قابلیت این را دارد که 1000 بار قطع و دوباره اتصال شود و این توانایی در 1000 بارهم می تواند در زمان های کوتاه انجام بگیرد .

 مشاهده تمامی برند ها و دژنکتور های موجود در فروشگاه نیرو ترانس 

دژنکتور گازی

نوع دیگر از دژنکتور ها، دژنکتور گازی  می باشد که به عنوان یک کلید در مدار محسوب می شود و گاز کار می کند البته این نوع از دژنکتورها را برای همه نوع از مدار ها مناسب نیستند این نوع از دژنکتورها برای مدارهایی مناسب هستند که دارای قدرت کمتری است در کل وقتی که مدار سنگین نیست از دژنکتور استفاده نمی شود .

در این نوع دژنکتور مکانیزمی است  که در یک محفظه فولادی قرار می گیرد .از این نوع مدل ها کمتر استفاده می شود و از معایب آن این است که چون با گاز کار میکنند و درون محفظه قرار دارد امان انفجار برای آنها وجود دارد

دژنکتور SF6

نوعی دیگر از این انواع که در سال 1956  توسط کشورهای اروپایی ساخته شده است. از گاز SF6  و یا هگزان فلوئورید استفاده می شود .که کاربرد خاموش کننده جرقه را دارد در این نوع از دژنکتورها ازدو نوع کلید کنتاکت استفاده می شود  این کنتالت ها به صورت لوله به درون هم فرو میروند و زمانی که دژنکتور به قطع کردن جریان اقدام می کند این لوله ها به سمت پایین خم می شود .

همه ی این ها  انواعی از دژنکتورها هستند که در صنایع مختلف کارایی بسیار زیادی دارند.

امیدواریم مطلب معرفی انواع دژنکتور مطلبی مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان نیرو ترانس پاسخگوی شما باشند.

5/5 ( 2 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *