بوشینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

بوشینگ ها یکی از مهم ترین تجهیزات موجود در وسایل برق صنعتی همچون ترانسفورماتور های جریان و ولتاژ ، راکتور و کلید های فشار قوی است که قابلیت عبور یک یا چندین هادی از میان محفظه موجود را دارد . لازم به ذکر است ، این محفظه نسبت به هادی ها عایق می باشد . 

می توان گفت بوشینگ نوعی عایق یا برقگیر است که با استفاده از آن از یک محصول با ارزش و پر هزینه مانند ترانس جریان یا ولتاژ محافظت لازم انجام می شود . 

تقسیم بندی بوشینگ ها علاوه بر مشخصات الکتریکی به کاربرد ، عایق های داخلی و خارجی محصول هم بستگی دارد . بر همین اساس مدل های گوناگونی از این محصول موجود است که در ادامه آنها را بررسی می کنیم . 

هنگام انتخاب بوشینگ باید توجه داشته باشید تمام استاندارد های الکتریکی ، حرارتی و مکانیکی قطعات دستگاه رعایت شود . 

به عنوان مثال می توان به کیفیت عایق بوشینگ اشاره کرد . عایق داخلی محصول در برابر شکست های الکتریکی و عایق خارجی آن در برابر جرقه  باید مقاومت کافی را داشته باشد . 

مورد دیگر رعایت استاندارد و مقاومت مکانیکی برای پشتیبانی از هادی استفاده شده و اتصالات خارجی در برابر جریانات اتصال کوتاه و لرزش های ناگهانی است . 

همچنین طراحی حرارتی قطعات و مقاومت آنها در دماهای بالا باید به گونه ای باشد که از پدیده پیری در داخل عایق هنگام جریان اتصال کوتاه و سایر جریان های نامی با شدت بالا جلوگیری شود . 

بوشینگ قدیمی

بوشینگ های قدیمی

اولین مدل از بوشینگ های طراحی شده که هم اکنون از رده خارج شده اند به صورت خمره ای ساخته می شدند . سیم یا لید خروجی از سیم پیچ ها بعد از عبور از سقف ترانس از درون مقره توخالی بوشینگ عبور می کردند و به وسیله پیچ و مهره های مخصوص و اتصالاتی از جنس مس در بالای مقره ها محکم می شدند . در این بوشینگ ها روغن ترانسفورماتور و روغن داخل مقره با هم در ارتباط بودند و به دلیل اینکه تست خازنی نداشتند دیگر تولید نمی شوند .

بوشینگ لید خشک

بوشینگ لید خشک

در این مدل بوشینگها لید یا همان مفتول استفاده شده که از جنس مس یا آلومینیوم است در داخل مقره بلند قرار می گیرد و از دو سر آن خارج می شود . در بالای مقره پیچ و مهره های مخصوص برای تنظیم لید ها و در قسمت پایین که داخل ترانس است اتصالات مخصوصی برای متصل شدن سر خروجی سیم پیچ ها وجود دارد. تکنولوژی به کار رفته در ساخت این محصولات به گونه ای است که لوله مسی یا آلومینیومی داخل مقره عایق کاری می شود و درون بوشینگ همیشه روغن وجود دارد اما این روغن ارتباطی با ترانسفورماتور ندارد .

بوشینگ خلا

بوشینگ خلا

در این بوشینگ ها که تا حدودی شبیه بوشینگ های لید خشک است از لوله های آلومینیومی که به اندازه مقره یا اندکی بیشتر از آن است استفاده می شود . درون این لوله را در ابتدا با مواد شیدی شستشو می دهند و آن را صیقل می دهند و سپس از دو سر رزوه دار می کنند . به منظور عایق کاری لوله از کاغذهای مخصوص که کیفیت عایقی بسیار بالایی دارد و یک لایه نازک آلومینیومدرون آن به کار رفته استفاده می کنند. تعداد دور عایق با توجه به فرمول های مخصوص محاسبه می شود و با حالت تخم مرغی در طول بوشینگ قرار می گیرد . به این قسمت در اصطلاح اکتیو پارت می گویند. در نهایت اکتیو پارت ها را درون مقره قرار می دهند و آن را وکیوم می کنند، سپس روغن را تزریق می کنند.

بوشینگ الکتروپژواک

شرکت الکتروپژواک با بیش از 35 سال تجربه تولید، یکی از بزرگترین و مجهزترین تولیدکنندگان داخلی تجهیزات برق صنعتی مانند ترانس های ولتاژ ، ترانس های جریان فشار ضعیف و متوسط ، بوشینگ و مقره است .

لازم به ذکر است تمامی محصولات این کمپانی دارای گواهینامه ISO 9001:2015 بوده و از استاندارد بین المللی IEC برای ساخت این محصولات استفاده می شود . همچنین تاییدیه های داخلی فراوانی از قبیل :

تاییدیه پژوهشگاه نیرو ، سازمان توانیر ، تاییدیه دانشگاه شهید عباسپور ، پتروشیمی ، مپنا ، برق منطقه ای تهران و شرکت های توزیع برق در سراسر ایران می باشد . 

یکی از محصولات بسیار عالی این کمپانی که در فروشگاه نیرو ترانس موجود است ، بوشینگ های 250 آمپر نوع A ، بوشینگ های 630 آمپر نوع C می باشد . در ادامه به معرفی ویژگی و کاربرد هر کدام از این محصولات می پردازیم . 

بوشینگ 250 آمپر نوع A

- استفاده از رزین اپوکسی با کیفیت عالی
- طراحی شده با استاندارد EN50181 و EN50180 نوع A
- رعایت استاندارد های IEC 60137 6.0 و GB/T 4109 در ساخت

بوشینگ های سری B

- استفاده از رزین اپوکسی با کیفیت عالی
- طراحی شده با استاندارد EN50181 و EN50180 نوع B
- رعایت استاندارد های IEC 60137 6.0 و GB/T 4109 در ساخت

بوشینگ 630 آمپر نوع C

- استفاده از رزین اپوکسی با کیفیت عالی
- طراحی شده با استاندارد EN50181 و EN50180 نوع C - رعایت استاندارد های IEC 60137 6.0 و GB/T 4109 در ساخت