تابلو برق فشار قوی به شکل جعبه یا محفظه فلزی مربع شکلی است که در واقع کار دریافت برق و توزیع مناسب آن؛ بین بخش‌های متعدد موجود در سازه‌های مختلف استفاده کننده از برق را بر عهده دارد. بر این اساس تابلوهای برق فشار قوی به صورت یک برد الکتریکی هستند که شامل کلیدهای مختلفی جهت کنترل امور متفاوت از جمله قطع و وصل برق می‌شوند. می‌توان اذعان کرد که مهم‌ترین کارکرد این تابلوها در سیستم الکتریکی؛ برقراری جریان متعادل برق در قسمت‌های مختلف مصرف کننده است. از جمله تجهیزاتی که در داخل تابلو برق در زمان ساخت یک مدار الکتریکی قرار داده می‌شود؛ می‌توان کلیدهای مرتبط با برقراری ولتاژ، کنترل، جریان، حفاظت، قطع و وصل سیستم برق را نام برد. از موارد کاربری تابلوهای برق فشار قوی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- استفاده در موتور برق‌های قوی
۲- استفاده در بوستر پمپ
۳- انتقال منبع تغذیه از نیروگاه
لازم به ذکر است که تابلوهای برق شامل انواع فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف هستند که نوع مصرف آن‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد. به طور مثال برای ولتاژهای ۵۰۰۰-۱۰۰۰ از تابلو برق فشار قوی استفاده می‌شود و برای ولتاژهای پایین‌تر از این بازه؛ تابلوهای برق فشار ضعیف و متوسط مناسب‌تر هستند.

دلایل استفاده از تابلو برق فشار قوی

از مهم‌ترین دلایل استفاده از تابلوهای برق می‌توان به مواردی همچون ضرورت استفاده از آن‌ها در حفاظت از جریان برق یا لوازم برقی و مدیریت بهتر تجهیزات موجود در مدار اشاره کرد؛ ضمنا دسترسی بهتر اپراتور یا افراد به این تجهیزات نیز می‌تواند یکی از دلایل استفاده از این تابلوها باشد.

البته استفاده از تابلو برق فشار قوی دلایل و مزایای بیشتری دارد که از میان آن‌ها می‌توان به صورت خلاصه به فاکتورهای ذیل اشاره کرد:
✔️ اقتصادی و مقرون به صرفه بودن: تابلوهای برق فشار قوی نسبت به انواع دیگر؛ کمتر دچار خرابی و آسیب می‌شوند. به دلیل اینکه در زمان تولید به کیفیت تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته در آن‌ها توجه ویژه می‌شود. زیرا این تابلوها در سیستم الکتریکی حساسیت بسیار بالایی دارند و هرگونه اهمال و سهل انگاری در این خصوص می‌تواند سیستم و افراد را با خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری مواجه سازد. لذا هزینه‌های تعمیر و نگهداری بعدی آن‌ها کمتر است و از این حیث مقرون به صرفه‌تر از انواع دیگر قلمداد می‌شوند.
✔️ افزایش میزان ضریب ایمنی و اطمینان: به دلیل استفاده از مدارشکن‌ها و حفاظت بالا در مدار الکتریکی تابلو؛ ضریب ایمنی استفاده از این تابلوها نسبتا زیاد است.
✔️ کنترل دستی: از آنجایی‌که امکان خاموش یا روشن شدن در صورت بروز هرگونه خطا از طریق اپراتور کنترل فراهم است؛ از این حیث مزیت کنترل دستی در این تابلوها یکی از دلایل استفاده از آن‌ها محسوب می‌شود.
۴- سازگاری با شرایط مختلف جوی و اقلیمی: از انواع تابلو برق فشار قوی در کلیه شرایط جوی و اقلیمی مناطق مختلف زمین اعم از مناطق گرم و خشک، مرطوب، مرتفع، کوهستانی و غیره می‌توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.
✔️ مقاوم در برابر شرایط و عوامل بیرونی: تابلوهای برق فشار قوی در کلیه شرایط ناسازگار بیرونی مانند زمان زلزله یا بلایای طبیعی و آتش‌سوزی می‌توانند به کارکرد خود ادامه دهند. به این علت که مدار شکن‌های داخل تابلو در هنگام بروز این شرایط اضطراری؛ قادر به قطع جریان برق داخل تابلو و جلوگیری از گسترش خطر هستند.

به دلیل نوسانات قیمت برای اطلاع از قیمت روز انواع مدل های تابلو برق فشار قوی و استفاده از فرصت💯 مشاوره رایگان 💯 با کارشناسان نیروترانس از طریق دکمه زیر تماس بگیرید!

اجزای تابلو برق فشار قوی

تابلو برق فشار قوی از تجهیزات و قطعات داخلی متعددی برای انتقال جریان برق ساخته شده است که هر کدام در سیستم توزیع جریان الکتریکی وظیفه خاصی بر عهده دارند؛ که در ادامه مقاله به معرفی این قطعات داخلی می‌پردازیم.

مدارشکن

مدارشکن

مدارشکن در تابلوی برق فشار قوی وظیفه تشخیص خطاهای ایجاد شده در ولتاژ برق را بر عهده دارد. از این‌رو می‌تواند مانع بروز خطرات ناشی از انفجار یا آتش‌سوزی گردد. نحوه عملکرد آن به این صورت است که مدارشکن مدار تحت بار را قطع کرده و در زمان قطع جریان برق؛ وظیفه خاموش کردن قوس را بر عهده دارد.

مدارشکن دارای انواع متعددی است؛ که از انواع مدارشکن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- مدارشکن انفجار هوا: این دسته از مدارشکن‌ها در سه مرحله و از طریق هوای فشرده اقدام به قطع مدار می‌کنند. این سه مرحله به ترتیب عبارت از صفر شدن یونیزاسیون هوا، جرقه‌های داخل محفظه و قطع جریان مدار است.
۲- مدارشکن گاز SF6: این گاز در خنک‌سازی و عایق کلید فشار استفاده می‌شود. از این خاصیت عایقی در جهت قطع کردن مدار تابلو برق فشار قوی استفاده می‌شود. این نوع از مدارشکن شامل دو نوع تک فشار و دو فشار است که نوع دو فشار؛ کاربری بیشتری در تابلوهای برق فشار قوی دارد. از ویژگی‌های مدارشکن گاز SF6 باید به کاهش هزینه، خاصیت مطلوب عایقی، ایجاد فاصله تماس و امکان طراحی تابلو برق با حجم کمتر اشاره کرد.
۳- مدارشکن روغنی: در این نوع از مدارشکن‌ها؛ همه کنتاکت‌ها در روغن غوطه‌ور شده و زمانی‌که کنتاکت‌های دارای جریان در روغن؛ باز شوند قوس پدید می‌آید. لازم به ذکر است که کاربرد روغن در این نوع از مدارشکن‌های روغنی شامل عایق محیط قطع‌کننده و به عنوان خنک‌کننده در محیط قطع‌کننده است.
۴- مدارشکن وکیوم یا خلا: در این نوع از مدارشکن؛ قطع مدار الکتریکی یا خاموش کردن قوس الکتریکی توسط خلا اتفاق می‌افتد. این نوع مدار شکن‌ها توانایی تشخیص و قطع مدار الکتریکی را در ولتاژهای بالا دارند.

کنتاکتور

کنتاکتورها از اجزای اصلی تابلوهای برق فشار قوی محسوب می‌شوند که از طریق مدار اصلی کنترل می‌شوند؛ به صورتی‌که این کنترل در نهایت به کنترل جریان برق ختم می‌شود.

کنتاکتور
کلید

کلید

کلیدهای موجود در تابلو برق فشار قوی وظیفه قطع جریان موقت برق در قسمت مشخصی از تابلو را بر عهده دارند.

کلیدها انواع مختلفی با کاربردهای متفاوتی در این خصوص به شرح ذیل دارند:
۱- کلید قطع بار: از این دسته از کلیدها در کنترل جریان غیرعادی برق استفاده می‌شود. عملکرد این کلیدها به این صورت است که با تشخیص حالت غیرعادی در مدار؛ اقدام به برقراری ولتاژ نرمال کرده و از طریق افزایش جریان؛ مدار را به سمت شرایط نرمال و عادی می‌برند.
۲- کلید عایق: این دسته از کلیدها اغلب به صورت دستی عمل کرده و اصولا وظیفه قطع ولتاژ را بر عهده دارند و در قطع جریان برق نقشی ندارند. این کلیدها طبق استانداردهای خاصی تولید می‌شوند و قادر هستند به مدت زمان یک ثانیه؛ در برابر جریان‌های اتصال کوتاه مقاومت کنند و سپس بلافاصله اقدام به قطع ولتاژ نمایند.
۳- کلید فیوز: کلیدهای فیوز وظیفه حفاظت از تابلو برق فشار قوی در برابر جریانات اضافه بار را بر عهده دارند و مانع رسیدن آسیب به تابلو برق می‌گردند. در تابلوهای برق فشار قوی از ترکیب فیوزهای HRC و کلیدهای اضافه بار استفاده می‌شود.

تجهیزات اندازه‌گیری

در تابلوهای برق فشار قوی؛ تجهیزات اندازه‌گیری متعددی مانند دستگاه سنجش ولتاژ یا جریان و غیره وجود دارد که استفاده از انواع این تجهیزات به دلیل نگهداری تابلو برق در یک شرایط ایمن و پایدار است.

تجهیزات اندازه‌گیری
شینه

شینه

از شینه‌ها در تابلوهای برق به ویژه تابلو برق فشار قوی برای انواع اتصالات استفاده می‌شود. برای این‌که تابلوهای برق فشار قوی در طولانی مدت دچار آسیب نشوند؛ بایستی شینه هم مانند سایر تجهیزات داخلی تابلو دارای کیفیت مطلوب و استحکام قابل قبولی باشد.

کابل

کابل‌ها به دلیل حساسیت بالایی که در جلوگیری از آتش‌سوزی و ممانعت از خطرات احتمالی آتی دارند باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند؛ لذا انتخاب این دسته از کابل‌ها باید قطعا محدود به انواع بسیار مقاوم و با کیفیت بالا باشد. از این جهت که در تابلو برق فشار قوی سطح ولتاژ بسیار بالا است؛ امکان آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی و خطراتی نظیر آن همواره وجود دارد. عموما کابل‌های مناسب برای مصرف در تابلوهای برق فشار قوی از دو جنس XLPE، EPR انتخاب می‌شوند.

کابل
ترانس جریان

ترانس جریان

ترانس‌های مصرفی در تابلو برق فشار قوی انواع مختلفی مانند ترانس زمین، ترانس تغذیه، ترانسفورماتور و غیره دارند. موارد گوناگون استفاده از ترانس‌ها در این دسته از تابلوها را می‌توان در آیتم‌های ذیل خلاصه کرد:
۱- توانایی ترانس در تسهیل سنجش جریان موجود در بخش‌های مختلف مدار الکتریکی
۲- کنترل و نظارت شبکه برق مربوطه از طریق ترانس

حفاظت مغناطیسی

منظور از حفاظت در تابلو برق فشار قوی حفاظت در مقابل اضافه ولتاژ است که برای نیل به این هدف از کلیدهای مینیاتوری، رله کنترل فاز و غیره استفاده می‌شود.
نکات مهم در هنگام استفاده از تابلو برق فشار قوی
۱- تولید، نصب و نگهداری تابلو برق فشار قوی به دلیل حساسیت و خطرآفرین بودن؛ باید حتما توسط کارشناس متبحر این فن صورت بگیرد.
۲- رعایت کلیه استانداردهای داخلی و بین المللی در تولید و راه‌اندازی تابلوهای برق فشار قوی به جهت جلوگیری از خطرات و هزینه‌های جبران ناپذیر بعدی الزامی است.
۳- رعایت کلیه موارد ایمنی از سمت کاربران و اپراتورهای تابلوهای برق فشار قوی به دلیل ممانعت از خطراتی مانند حریق یا انفجار و برق‌گرفتگی لازم الاجرا است.
۴- نصب تابلوهای برق فشار قوی در مکان‌های ایمن و به دور از عوامل مخرب بیرونی و محیطی بایستی صورت بگیرد.
۵- رعایت فاصله کاربران و اپراتورها از تابلوهای برق فشار قوی در زمان باز کردن درب تابلو؛ برای ایمنی از پرتاب جرقه‌های احتمالی یا سوختگی با مواد مذاب لازم است که قطعا مراعات شود.

حفاظت مغناطیسی تابلو برق فشار قوی

تفاوت تابلو برق فشار قوی با فشار متوسط

تفاوت تابلو برق فشار قوی با فشار ضعیف

تفاوت تابلو برق فشار قوی با فشار متوسط در میزان جریان عبوری از این تابلوها است. تابلو برق فشار متوسط قادر است جریانی معادل ۳۶۰۰۰-۱۰۰۰ ولت را ساپورت کند. از همین حیث تجهیزات داخلی این دو تابلو نیز با هم متفاوت است.

به دلیل میزان جریان متفاوتی که از داخل تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف می‌گذرد؛ تجهیزات داخلی این تابلوها با هم متفاوت است. نوع کاربری این دو تابلو با هم متفاوت است؛ به گونه‌ای که از تابلوهای برق فشار قوی در پست‌ها و ژنراتورهایی استفاده می‌شود که ولتاژ بسیار بالایی بیش از ۴۰۰۰۰ دارند ولی تابلوهای برق فشار ضعیف اغلب در کارخانجات و ایستگاه‌های برقی استفاده می‌شود. تابلو برق فشار قوی توانایی تامین جریان در بازه ۴۰۰۰۰-۳۶۰۰۰ ولت را دارد؛ ولی در تابلو برق فشار ضعیف این توانایی ۱۰۰۰-۰ ولت است.

💯 پرفروش ترین و پرکاربردترین مدل های تابلو برق 💯

سوالات متداول

شما به راحتی می توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان نیرو ترانس در ارتباط باشید و از فرصت مشاوره رایگان خود استفاده نمایید.

02133934449  📞 |  09121036242 📞

پاسخ به این سوال نیازمند اطلاع از کار شما می باشد بنابراین جهت انتخاب بهترین گزینه برای خود با کارشناسان نیروترانس تماس بگیرید تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشید!

02133934449  📞 |  09121036242 📞

بله شما می تواندی با مراجعه به فروشگاه نیروترانس واقع در لاله زار-كوچه بوشهرى-پاساژ تهران الكتريك-طبقه همكف-پلاك ١١٩ سفارش خود را به صورت حضوری دریافت نمایید.

فروشگاه نیروترانس با بیش از دو دهه تجربه فعالیت در زمینه تولید و فروش ترانس جریان، ترانس ولتاژ، تابلو برق صنعتی، سکسیونر و دژنکتور تمامی سعی خود را بر آن داشته تا اولویت اول خود را رضایت و اعتماد مشتری قرار دهد.

فروشگاه نیروترانس بصورت کاملا تخصصی سعی در فروش تجهیزات صنعتی و  با کیفیت و تولید شده توسط شرکت سازنده اصلی را دارد؛ بدیهی است که طبق قوانین تجارت الکترونیک ایران هر محصولی که آسیب یا ایرادی داشت و یا محصول اصل و اورجینال نبود، تا 7 روز توسط فروشنده گارانتی می شود و شما میتوانید محصول را مرجوع یا تعویض کنید.

هزینه ها به نسبت وزن، تعداد و فاصله کاملا متغیر است سعی می کنیم از هزینه های اضافی پرهیز کنیم و با مناسب ترین قیمت و در سریعترین زمان سفارش شما را به دستتان برسانیم.