بلاگ

ترانسفورماتور تک فاز | آشنایی کامل با ترانسفورماتور تکفاز

ترانسفورماتور تک فاز

ترانسفورماتور تک فاز چیست

ترانسفورماتور تک فاز در یک سیستم توزیع برق تک فاز استفاده می شود، این سیستم بیشتر برای تولید گرمایش و روشنایی در در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد ولی نمی‌تواند برای تامین انرژی ماشین های الکتریکی، گزینه مناسبی باشد و این امر به این خاطر است که جریان متناوب نمی تواند میدان مغناطیسی چرخشی تولید کند. ولتاژ سیستم توزیع  برق تک فاز قدرت لحظه‌ای ثابتی ندارد و تنها دوبار در هر دوره می تواند به حداکثر میزان پیک خود برسد.

 

ترانسفورماتور از یک حلقه با خاصیت الکترومغناطیسی و چند سیم پیچ پیچیده شده به دور آن تشکیل شده است با جریان پیدا کردن انرژی الکتریکی در سیم پیچ ها، میدان مغناطیسی ایجاد می شود. از این وسیله برای کاهش یا افزایش دادن ولتاژ متناوب در وسایل برقی استفاده می شود.

ترانسفورماتور تک فاز

اصول عملکرد یک ترانسفورماتور

اصول عملکرد یک ترانسفورماتور به صورت کلی در دو اصل ساده قرار گرفته است، در ابتدا جریان متناوب موجب به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی می گردد سپس میدان مغناطیسی به وجود آمده در سیم پیچ اول می تواند باعث به وجود آمدن جریان الکتریکی متناوب در سیم پیچ دوم شود.

منبع تغذیه ترانسفورماتور تکفاز

منبع تغذیه ترانسفورماتور تکفاز، جریان برق ac متناوب و تک فاز است که در آن انرژی الکتریکی به وسیله ی القاء الکترومغناطیسی  از مداری به مدار دیگر انتقال پیدا می کند. یک ترانسفورماتور تک فاز ولتاژ خروجی را کاهش یا افزایش می دهد.

در این نوع ترانسفورماتور نسبت سیم پیچ ورودی به سیم پیچ خروجی، تعیین کننده میزان تغییر جریان می باشد.

مزایای استفاده از ترانسفورماتور تک فاز

مزایای ترانسفورماتور تکفاز این است که دارای هزینه ‌های اجرایی کمتری نسبت به ترانسفورماتور سه فاز می باشد. برای توزیع برق در یک منطقه استفاده از شبکه توزیع تک فاز نیاز به سرمایه گذاری و هزینه کمتری دارد و اقتصادی تر به نظر برسد. ترانسفورماتور تکفاز در شبکه توزیع جریان الکتریکی جهت پایین آوردن ولتاژ مناطق مسکونی و تجاری به کار گرفته می شود.

برای استفاده از ترانسفورماتور تکفاز در یک شبکه توزیع قدرت لازم است دو یا چند ترانسفورماتور  را با هم موازی کنند. در این شرایط قدرت زیادی توسط ترانسفورماتور انتقال پیدا می کند.

 در این نوع ترانسفورماتور اتلاف انرژی کم است و راندمان بالایی دارد. در شبکه قدرت از آنجا که منبع تغذیه ترانسفورماتور بیشتر از ظرفیت آن است یک ترانس نیز با آن موازی می بندند.

کاربرد ترانسفورماتور تک فاز

این وسیله بیشتر برای تامین انرژی قطعات و مدارات الکترونیکی به کار گرفته می شود و در شبکه توزیع برق فشار ضعیف کاربرد دارد.

این وسیله جهت انتقال، توزیع و کنترل جریان برق متناوب استفاده می شود. ترانسفورماتور ها اندازه های مختلفی دارند، از یک سانتی متر مکعب گرفته تا اندازه یک ساختمان برای کاربرد های مختلف موجود می باشند. این وسیله مبدل انرژی مغناطیسی به انرژی الکتریکی است.

ترانسفورماتورها در ابتدای خطوط انتقال قرار می گیرند تا جریان الکتریکی را کاهش دهند زیرا با افزایش جریان در طول یک هادی مقاومت آن نیز افزایش پیدا می‌کند، برای کاهش جریان و در نتیجه مقاومت الکتریکی در خطوط انتقال استفاده می شود.

انواع ترانسفورماتور تک فاز

انواع مختلفی از ترانسفورماتور های تک فاز وجود دارد، مانند: ترانسفورماتور صوتی که برای حذف نویز از پس زمینه سیگنال های صوتی به کار گرفته می شود.

اتو ترانسفورماتور که یک ترانسفورماتور سبک و کوچک است و برای اتصال مدارات با ولتاژ متفاوت به کار گرفته می شود این ترانسفورماتور تکفاز، تنها یک سیم پیچ دارد و برای کار در توان های پایین استفاده می شود.

ترانس تک فاز کنترل صنعتی که در صنایع به کار برده می شود برای دستگاه های الکترومکانیکی مورد استفاده است، این نوع ترانسفورماتور منبع تغذیه ثابتی از ولتاژ و جریان را برای دستگاه های صنعتی فراهم می کند.

و در آخر رگولاتور که نوعی دیگر از ترانسفورماتور تکفاز است و بیشتر برای تامین روشنایی خیابان ها به کار گرفته می شود.

امیدواریم مقاله ترانسفورماتور تک فاز مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام کانت ذاشته تا کارشناسان نیرو ترانس در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

‫1/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *