بلاگ

ترانس جریان چیست |کاربرد ها و ویژگی های ترانس جریان

ترانس جریان چیست

ترانس جریان چیست

در شبکه های انتقال نیرو، به دلیل بالا بودن جریان و ولتاژ، به نمونه برداری و آزمایش این جریان در بخش های مختلف شبکه نیاز است. برای پاسخ به این که ترانس جریان چیست، باید گفت که این وسیله جریان های بالا را به جریان پایین تبدیل کرده و همچنین شبکه های فشار قوی و ولتاژ بالا را ایزوله می کند.

ساختار ترانس جریان به این گونه است که این وسیله دارای هسته ای است که مکان قرار گرفتن آن می تواند به دو گونه باشد. اگر هسته در بالای ترانس جریان قرار بگیرد به آن ترانس کر بالا گفته می شود. اما اگر هسته پایین ترانس جریان قرار بگیرد به آن کر پایین می گویند.

علاوه بر هسته، در رابطه با این که سایز اجزای تشکیل دهنده ترانس جریان چیست، باید گفت که از دو نوع سیم پیچ اولیه و ثانویه، مقره خارجی و داخلی، ماده ایزوله کننده و ترمینال های فشار قوی و فشار ضعیف تشکیل شده است.

ترانس جریان چیست

کاربرد ترانس جریان چیست ؟

کاربرد ترانس جریان با توجه به نوع هسته آن مشخص می شود. هسته ترانس با هدف اندازه گیری وظیفه دارد تا جریان نامی و عادی شبکه را اندازه گیری کند و حدود آن را تعیین کند. در این حالت دستگاه های اندازه گیر مانند مگاوات متر، آمپرمتر، کنتور اکتیو، راکتیو و… به ترانس جریان وصل می شوند.

در جریان های اتصالی کوتاه نیز این نوع هسته ها به کار می روند و از زیاد شدن جریان در سیم پیچ ثانویه و همچنین در دستگاه اندازه گیری جلوگیری می کند.

جریان بالایی که از سیم پیچ اولیه عبور می کند، در سیم پیچ ثانویه به جریان کمی تبدیل شود و دستگاه های اندازه گیری متصل به ترانس دچار صدمه نمی شوند. به همین دلیل هسته در این نوع ترانس باید دارای نقطه اشباع پایینی باشد.  

درباره این که کاربرد ترانس جریان چیست، باید به این نکته توجه کرد که علاوه بر وظیفه اندازه گیری، ترانس جریان با هدف حفاظت از شبکه نیز به کار گرفته می شود. در این حالت ترانس جریان از سمت خروجی خود به رله یا تجهیزات حفاظتی وصل می شوند.

تجهیزات حفاظتی

تجهیزات حفاظتی مانند رله اضافه جریان، رله دیستانس، رله اضافه جریان و… که به کمیت جریان نیاز دارند.

هسته این نوع ترانس از نوع حفاظتی بوده و باید طوری عمل کند تا با افزایش جریان، رله های حفاظتی فرمان قطع به کلیدهای مشخص شده بدهد و بخش های صدمه دیده از شبکه جدا شوند.

بنابراین باید دقت کرد که هسته با توجه به کاربرد ترانس انتخاب می شود و باید دارای نقطه اشباع بالایی باشد. زیرا زمانی که اتصالی به وجود می آید، سیم پیچ ثانویه در شبکه جریان، یک نسبت خطی با سیم پیچ های اولیه به وجود می آورد

ویژگی ترانس جریان چیست؟

در رابطه با ویژگی ترانس جریان، ابتدا باید گفت که یکی از ویژگی های اصلی این ترانس کلاس دقت آن است. کلاس دقت میزان خطای ترانس را مشخص می کند و برای هر یک از هسته های حفاظتی و اندازه گیری متفاوت است.

در رابطه با این که ترانس جریان چیست، باید این نکته را توضیح داد که این نوع ترانس ها باید از نوع روغنی بوده و دارای نشان دهنده سطح روغن، دریچه پر کردن روغن، شیر و درپوش تخلیه باشند. همچنین بایستی دارای خود خنک کننده و عایق بندی مناسبی باشند.

ترانس بایستی برای استفاده در فضای آزاد مناسب باشد و دارای پایه نگهدارنده خوبی باشد. خروجی ترانس نیز باید برای عملکرد خوب دستگاه های حفاظتی و اندازه گیری به صورت مناسب قرار گرفته باشد.

روغن ترانسفورماتور بایستی دارای استانداردهای لازم باشد. استاندارد روغن IEC و با شماره 60296 می باشد. این نوع از ترانس ها که از روغن استفاده می کنند، کاملا عایق بندی و آب بندی شده باشند و عایق آنها طوری باشد که در مقابل رطوبت، نور خورشید و… از آن محافظت کند و مقاوم باشد.

                  

طراحی و ویژگی مکانیکی ترانس جریان باید طوری باشد که در جریان های فشار قوی در مقابل نیروهای کششی، باد و یا وجود برف و یخ روی آن مقاوم باشد. این ویژگی باید در نیروهای ناشی از اتصال کوتاه و زلزله نیز وجود داشته باشد. مقره های مورد استفاده در ترانس نیز بایستی دارای استانداردهای لازم باشند و با ترانس مورد نظر مطابقت داشته باشند

انواع ترانس جریان

ترانس جریان چیست

همانطور که گفته شده ترانس ها از لحاظ محل قرارگیری هسته به ترانس کر بالا و کر پایین تقسیم می شوند. از لحاظ کاربرد نیز به ترانس های جریان حفاظتی و اندازه گیری قابل تقسیم بندی هستند.

اما نوع دیگری از ترانس جریان، ترانس بوشینگی نام دارد. این نوع در ترانسفورماتورهای قدرت و راکتورها مورد استفاده قرار می گیرند.

به منظور صرفه جویی، سیم پیچ های ثانویه در داخل بوشینگ دستگاه قرار می گیرند. طوری که سیم پیچ اولیه دستگاه با سیم پیچ بوشینگ مشترک باشد.

این نوع تا ولتاژ 63 کیلو وات کاربرد دارند اما سازندگان سعی دارند تا از آن برای ولتاژهای بالاتر نیز تولید کنند.

نوع دیگر ترانس جریان، رزینی نام دارد که بیشتر برای مناطقی با شرایط آب و هوایی رطوبتی کاربرد دارند.

رزین موجود در آن از نفوذ رطوبت و گرد و خاک به داخل ترانس استفاده می کنند. این نوع برای ولتاژ 63 کیلو وات و نه بیشتر طراحی شده اند و قابل نصب در تابلوهای فشار متوسط هستند.

عایق آن از نوع اپوکسی رزین بوده و دارای ویژگی های عایقی و مکانیکی مناسبی است.

برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید

امیدواریم مقاله معرفی ترانس جریان چیست  مقاله ای مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان نیرو ترانس پاسخگوی شما باشند.

4/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *