بلاگ

ترانس جریان کوربالانس چیست

ترانس جریان کوربالانس چیست

ترانس جریان کوربالانس چیست؟ ترانس جریان کوربالانس که تحت عنوان ترانسفورماتور جریان تعادل اصلی یا CBCT نیز خوانده می‌شود؛ در واقع یک ترانسفورماتور جریان از نوع حلقه ای است که از مرکز آن یک کابل سه هسته ای یا سه کابل تک هسته ای سیستم سه فاز عبور می‌کند. این نوع ترانسفورماتور جریان معمولاً برای حفاظت از خطای زمین برای سیستم‌های ولتاژ پایین و متوسط استفاده می‌شود.

ترانسفورماتور جریان تعادل اصلی نیز CBCT نامیده می‌شود. همانطور که از نامش مشخص است ترانسفورماتور تعادل هسته به این معنی است که در صورت خرابی زمین به طور خودکار پاسخ می‌دهد. این یک ترانسفورماتور جریان از نوع حلقه ای است. رسانای سه فاز جریان‌های فاز مربوطه را حمل می‌کند ، مانند جریان فاز R Ir. این جریان از طریق فاز Y Iy و جریان جاری از طریق فاز B Ib است.

در حالت فاز 3 حالت جمع سه جریان سه فاز 0 است و هیچ جریانی از طریق مسیر خنثی باعث In = 0 نمی‌شود. جریان توالی صفر در شرایط متعادل هیچ تاثیری ندارد.
Ir + Iy + Ib = 0. این جریان‌های سه فاز (Ir ، Iy ، Ib) شارهای مربوطه را ایجاد می‌کنند (Phi r ، phi y ، phi b). اگر منحنی B – H را مطالعه کنید ، معادله اصلی B (چگالی شار مغناطیسی) را مستقیماً متناسب با H (شدت میدان) و H را متناسب با جریان میدان می‌دانند که هر یک از جریان‌های فازی میدان مغناطیسی خود را تولید می‌کند. در شرایط نامتعادل مقدار مشخصی از جریان خنثی ایجاد می‌شود.

Ir + Iy + Ib = 3Io = In = Phi r

جایی که 3Io جریان توالی صفر است می‌تواند به دلیل مولفه‌های ‌هارمونیک سوم ایجاد شود و ph نتیجه شار باشد. پس از حس کردن این شار حاصل دیگر در مقدار صفر نخواهد بود و مقدار مشخصی از جریان عملکرد رله در هسته نوع حلقه ایجاد می‌شود که این جریان باعث عملکرد رله خطای زمین متصل به آن می‌شود. رله گسل زمین در شرایط نامتعادل حرکت می‌کند. ترانس جریان کوربالانس در ابعاد و اندازه‌ها و برندهای مختلفی تهیه و تولید می‌شود. برای تهیه و خرید انواع ترانس جریان از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.


 با این روش منحصربفرد به راحتی تابلو برق بسازید : ساخت تابلو برق  


مهم ترین کاربرد ترانس جریان کوربالانس 

ترانسفورماتور جریان کوربالانس برای تشخیص جریان نشتی زمین کاربرد دارد. این ترانس جریان به رله ارت فالت متصل می‌شود و سپس دستگاه ارت فالت راه اندازی می‌شود. لذا در صورتیکه خطای جریان نشتی به وجود آید؛ متناسب با میزان جریان آن ولتاژی به دستگاه رله ارت فالت متصل می‌شود. در نهایت اگر جریان دستگاه رله ارت فالت بیش از جریان نشتی باشد، رله فرمان قطعی می‌دهد. مهم ترین کاربرد ترانس جریان کوربالانس شامل آشکار سازی خطای اتصال به زمین است. ترانس جریان متعادل را می‌توان با انواع رله‌های ارت لیکچ و ارت فالت خارجی تطبیق داد. سایر کاربرد‌های ترانس جریان کوربالانس شامل موارد زیر است:

🛑 پالایشگاه و صنعت برق
🛑 صنعت بسته بندی
🛑 صنعت پتروشیمی
🛑 صنعت خودرو سازی و صنعت دریایی
🛑 صنعت چاپ
🛑 صنایع پلاستیک
🛑 صنایع ساخت و فرآورده‌های فلزی
🛑 صنایع ماشین الات
🛑 دستگاه‌های برقی
🛑 صنایع نساجی
🛑 صنعت سیمان
🛑 صنعت کاشی و سرامیک
🛑 صنایع هواشناسی
🛑 صنایع هوا و فضا
🛑 صنعت اتوماسیون
🛑 شرکت‌های مختلف فعال در حوزه برق

ترانسفورماتور جریان تعادل اصلی معمولاً بر روی یک کابل در نقطه ای نزدیک به غلاف کابل سوئیچ گیر نصب می‌شوند. در صورتی که کابل‌ها قبلاً در سوئیچ گیر قرار گرفته باشند، از هسته جدا شده ، و در ترانس جریان CT نوع Slip-over که معروف است، استفاده می‌شود. ترانسفورماتور جریان تعادل اصلی برای موارد مختلف استفاده می‌شود.


با یک سیم کشی مطمئن امنیت خود را دو برابر کنید! سیم کشی تابلو برق


ساده ترین روش نصب ترانس جریان کوربالانس

نصب و راه اندازی ترانس جریان ct به سادگی انجام و پیاده سازی می‌شود. در دستگاه‌های حفاظتی که به سیستم‌هایی که از ترانس جریان کوربالانس استفاده می‌کنند، رعایت پلاریته مهم نخواهد بود. لذا قابلیت نصب به صورت دلخواه وجود دارد. در کابل‌های آرموردار و شیلد دار؛ آرمور به صورت مجدد از درون ترانس جریان باز خواهد گشت. اگر از این ترانس برای جریان سه فازی استفاده شود، می‌توان عدم تعادل موجود را تشخیص داد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و نصب ترانس جریان کوربالانس می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما درتماس باشید. همچنین در صورت نیاز به کسب مشاوره پیرامون نحوه نصب و پیاده سازی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری 📝

ترانس جریان کوربالانس چیست؟ ترانس جریان کوربالانس یک ترانس جریان ترانسفورماتور است که از مرکز آن یک کابل سه هسته‌ای و یا سه کابل تک هسته‌ای از سیستم فاز عبور می‌کند این نوع ترانسفورماتور برای حفاظت از سیستم در برابر خطای زمین در ولتاژهای پایین استفاده می‌شود. این ترانسفورماتور جریان برای تشخیص جریان نشتی زمین کاربرد دارد خاصیت این ترانس جریان این است که به رله ارت فالت متصل می‌شود و سپس دستگاه ارت فالت راه اندازی می‌شود. 

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در نیروترانس تماس بگیرید همچنین شما نیز می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در خصوص ترانس جریان کوربالانس با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 17.07.00

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *