بلاگ

ترانس ولتاژ چیست |ترانس اندوکتیو ،خازنی |خرید ترانس ولتاژ

ترانس ولتاژ چیست

ترانس ولتاژ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برای آشنایی با اینکه ترانس ولتاژ چیست ابتدا به تعریف ترانس می پردازیم. ترانس یکی از مواردی است که در صنعت برق به فراوانی نام آن را می شنویم و کم و بیش با کارکرد ها و ویژگی های آن آشنایی داریم.

اما شاید کمتر کسی با ترانس ولتاژ آشنایی داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب سعی می کنیم به سوال ترانس ولتاژ چیست پاسخ دهیم.

ترانس ولتاژ چیست

آشنایی با ترانس ولتاژ

ترانس ولتاژ نوعی ترانس کاهنده است که اولیه ای با ولتاژ بالا و ثانویه ای با ولتاژ پایین دارد. توان نامی که برای این ترانس ها در نظر می گیرند بسیار پایین است.

در نگاهی دیگر به سوال ترانس ولتاژ چیست می توان این طور پاسخ داد که در پست های فشار قوی برای اندازه گیری ولتاژ پست برای استفاده در سیستم های کنترل و حفاظتی لازم است که با استفاده از این ترانس ها مقدار واقعی ولتاژ پست را در حد زیادی کاهش داد تا بتوان از آن در مدار های مختلف کنترلی و محافظتی استفاده کرد.

به دلیل این که ترانس های ولتاژ برای نمونه گیری ولتاژ در پست ها به کار می روند باید دقت بالایی داشته باشند تا ولتاژ واقعی دچار اعوجاج نشود.

مشخصات و ویژگی های ترانس ولتاژ چیست

 معمولا برای ساخت و تولید این نوع ترانس ها بالاترین ولتاژ سیستم را برای آن در نظر می گیرند. فرکانس نامی در نظر گرفته شده برای این نوع ترانس ها در حدود 50 تا 60 هرتز می باشد و این مقدار با توجه به کاربرد آن تا 2 درصد هم می توان کم یا زیاد شود.

برای عایق کاری ترانس های ولتاژ از موادی مانند پی وی سی، فایبر گلاس ، پلی استر و پولی پروپیلن استفاده می کنند. نسبت تبدیلی که برای این ترانس ها در نظر گرفته می شود بین مقادیر 10 تا 80 متغیر می باشد.

هم چنین فاصله خزش این ترانس ها بر اساس استاندارد های موجود تعیین می شود و باید این فاصله طوری تعیین شود که ترانس کمترین میزان کریپاژ را داشته باشد.

مورد آخری که می توان به آن اشاره کرد کلاس دقت ترانس ها می باشد که به راکتانس و مقاومت سیم پیچی وابسته است. به این ترتیب می توان ترانس هایی با این مشخصات را ترانس ولتاژ دانست

انواع ترانس ولتاژ چیست

معمولا برای این که یک محصول را دسته بندی کنند ویژگی ها و مشخصات آن را در نظر می گیرند. این دسته بندی از آن جهت که می تواند برای خریدار کمک کننده باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به ویژگی هایی که هر گروه دارد، خریدار نوع مناسب آن را که متناسب با نیازش باشد را انتخاب می کند و از این رو در دو عامل مهم وقت و هزینه صرفه جویی می شود.

ترانس ولتاژ ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1-. ترانس ولتاژ اندوکتیو

2- ترانس ولتاژ خازنی 

برای مشاهده ویدیو در زمینه تست ترانسفورماتور روی لینک کلیک کنید

ترانس ولتاژ اندوکتیو

در این ترانس ها ولتاژ اولیه به صورت مستقیم به ولتاژ ثانویه تبدیل می شود. فضای خالی که بین اولیه و ثانویه وجود دارد به وسیله روغن پر می شود.

این نوع از ترانس های ولتاژ برای رنج ولتاژ تا 145 کیلو وات مناسب هستند ولی برای ولتاژ های بالاتر مقرون به صرفه نبوده و استفاده از آن توصیه نمی شود.

در ولتاژ های پایین عایق مورد استفاده در این ترانس ها هوا یا رزین می باشد ولی برای عایق های بالاتر بهتر است از روغن به عنوان عایق استفاده کرد و در واقع مانند ترانس های قدرت عمل می کنند

ترانس ولتاژ چیست

امیدواریم مطلب ترانس ولتاژ چیست ،مطلب مفیدی برایتان بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و نظر برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان نیرو ترانس در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *