بلاگ

ترموستات تابلو برق

ترموستات تابلو برق تجهیزی است که برای کنترل دمای داخلی تابلو مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از ترموستات تابلو برق قادر به کنترل دمای داخل تابلو و تجهیزات موجود در آن خواهید بود تا از خطرات احتمالی مانند برق گرفتگی و آتش سوزی تجهیزات جلوگیری شود. ترموستات در شرایطی که یک جسم نیاز به گرم کردن، خنک شدن یا هر دو و باقی ماندن در نقطه تنظیم باشد،کارایی بالایی دارد.

ترموستات تابلو برق برای تنظیم دما در فضای بسته تابلو برق به کاربرده می‌شود. این ترموستات را برای ثابت نگه‌داشتن دمای موردنظر فضای داخلی تابلوبرق به دستگاه‌های گرم‌کننده و سرد‌کننده وصل می‌کنند. هنگامی که فضا به دمای موردنظر برسد، ترموستات جریان برق را در مدار دستگاه قطع می‌کند و پس از آن که دما 3 تا 5 درجه از نقطه تنظیم کمتر شود، مدار را وصل و دستگاه را روشن می‌کند، در این مقاله از سری مقالات تخصصی نیرو ترانس با ما همراه باشید تا در مورد انواع ترموستات در تابلو برق صنعتی بیشتر آشنا شوید.

ترموستات تابلو برقانواع ترموستات تابلو برق

در ترموستات تابلو برق، از انواع سنسورها برای تشخیص دما استفاده می‌شود و در روش‌های مختلفی ساخته  و به بازار عرضه می‌گردد. ترموستات‌ها با توجه به مکانی که در آن استفاده می‌شوند، انواع مختلفی دارند.  مهم‌ترین ترموستات‌هایی که در تابلو برق از آنها استفاده می‌شود، ترموستات محیطی و ترموستات ترموکوپل دار است که هر یک از این ترموستات‌ها برای دمای مختلفی به کار برده می‌شود.

انواع ترموستات تابلو برقترموستات محیطی یا اتاقی

با دقت به نام این ترموستات می‌توان فهمیدکه برای کنترل دما در محیط‌های بسته به کار برده می‌شود. این دستگاه قابل برنامه‌ریزی است و با تنظیم دمای مشخص بر روی آن می‌توانید از هرگونه تغییر دمایی جلوگیری کنید. انواع ترموستات محیطی شامل ترموستات مکانیکی و ترموستات دیجیتالی است. اجزای تشکیل دهنده ترموستات محیطی به شرح زیر است:

  • بخش مربوط به تغذیه برق
  • درجه تنظیم کننده دما
  • کنتاکت باز و بسته برای کنترل فن و هیتر

نحوه کار این ترموستات به این شکل است که زمانی که دما از دمای تنظیم بالاتر برود، کنتاکت متصل به فن وارد عمل شده و فرمان می‌دهد هوای گرم داخل تابلو را خارج کند و دما را به نقطه تنظیم کاهش دهد. ترموستات محیطی برای محیط‌های با حداکثر دمای 60 درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم است ترموستات در جای مناسبی نصب شود. در غیر این صورت دما به درستی نشان داده نمی‌شود. از مزایا استفاده از ترموستات محیطی می توان به کاهش مصرف انرژی و امکان برنامه ریزی، برقراری دمای مطلوب محیط، راحتی کاربر موقع استفاده از آن و ….. اشاره کرد.

ترموستات محیطی یا اتاقی

ترموستات ترموکوپل‌دار

برای کنترل دما در محیط‌هایی که دمای بالاتر از 60 درجه دارند از ترموستات ترموکوپل‌دار استفاده می‌شود. در این ترموستات از ترموکوپل برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌شود. این سنسور از دو سیم ناهم‌جنس ساخته شده است که از یک طرف به هم متصل و از طرف دیگر آزاد هستند. محل اتصال این دو سیم، محلی برای اندازه‌گیری دما است. هنگامی که این اتصال تغییر دما را  تجربه کند، اختلاف پتانسیلی در دو سر آزاد آن‌ها به وجود می آیدکه این اختلاف پتانسیل، تابع میزان حرارت است. می توانید با بررسی ولتاژ خروجی، میزان درجه حرارتی که به ترموکوپل وارد شده را تعیین کنید. از ترموستات ترموکوپل‌دار علاوه بر تابلو برق در لوازم آشپزخانه مثل یخچال، ماکروفر و المنت حرارتی نیز استفاده می‌شود.

ترموستات ترموکوپل‌دارنقش ترموستات در تابلو برق

ترموستات‌ها برخی از پارامترها را در یک مقدار مشخص ثابت نگه می‌دارند. دو متغیر در یک ترموستات تابلو برق مورد نیاز است: سیگنال ورودی واقعی و مقدار نقطه تنظیم،که سیگنال ورودی به نام مقدار فرآیند نیز شناخته می‌شود. با توجه به نوع ترموستات، سیگنال ورودی در هر ثانیه چند مرتبه نمونه‌برداری می‌شود. بعد از آن این مقدار ورودی( فرآیند) با مقدار موردنظر مقایسه می‌شود. اگر مقدار ورودی با نقطه تنظیم متفاوت باشد، ترموستات یک تغییر سیگنال خروجی را ایجاد می‌کند. این سیگنال خروجی پاسخ را برای درست کردن مقدار واقعی شروع می‌کند تا با نقطه تنظیم مطابقت داشته باشد. سیستم‌های برقی در برابرگرمای ناشی از محیط و کارکرد اجزای داخل تابلو حساس بوده و تهویه مناسب تابلو  اهمیت بالایی دارد. بنابراین نقش ترموستات در تابلو برق صنعتی، حس کردن دمای موجود و ارسال سیگنال خروجی برای فن‌های تهویه هوا در تابلو است تا با کارکردن فن ها هوای گرم خارج و دمای تابلو به نقطه تنظیم برسد. نصب ترموستات در جای مناسب بر عملکرد آن خیلی موثر است. ترموستات داخل محیط می‌بایست 1.5 متر بالاتر از کف باشد. بهتر است این دستگاه در نزدیکی بخاری و یا پنجره ها  نصب نشود و همچنین نصب آن در پشت در و مبلمان نیز مناسب نیست.

نقش ترموستات در تابلو برقنکات مهم در خرید ترموستات تابلو برق

کیفیت ترموستات در حفظ سلامت تابلو و دیگر تجهیزات بسیار موثر است. هنگام خرید ترموستات تابلو برق باید به چند نکته مهم توجه نمایید. ویژگی‌های یک ترموستات باکیفیت و استاندارد به شرح زیر است:

  • سهولت در نصب
  • ابعاد مناسب و استاندارد
  • توانایی اندازه‌گیری هم زمان حرارت و رطوبت
  • داشتن درجه حرارت کارکرد مناسب
  • قابلیت دسترسی مستقیم به ترمینال های ورودی
  • توانایی کلید زنی بالا

نکات مهم در خرید ترموستات تابلو برقترموستات تابلو برق محافظ سلامت و افزایش طول عمر تابلو

در این مقاله شما را با ترموستات تابلو برق و انواع آن آشنا کردیم. همانطور که در مطلب بالا بیان شد، ترموستات دستگاهی برای کنترل دمای داخلی تابلو برق است که دما را در نقطه تنظیم ثابت نگه می‌دارد. با این کار تجهیزات داخل تابلو در برابر گرما سالم می‌ماند و طول عمر آنها افزایش می‌یابد. برای نصب ترموستات متخصصان باید به محل قرارگیری تابلو برق و اندازه و ابعاد آن توجه داشته باشند. برای جلوگیری از هزینه‌های آتی نیاز است به نوع برند و کیفیت ترموستات مورد نظر برای خرید دقت نمایید.

نوشته شده در تاریخ 1402/06/06

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *