بلاگ

تست روغن ترانسفورماتور

تست روغن ترانسفورماتور

در این مقاله با تست روغن ترانسفورماتور آشنا خواهید شد.

همراه ما باشید.


این دستگاه به منظور اجرای تست عایقی روغن ترانس مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن ترانسفورماتور در وضعیت نفوذ رطوبت به داخل آن دچار کاهش قدرت عایقی می‌شود. به طور کلی دلیل به کارگیری ژل سیلیکا به عنوان رطوبت گیر نیز همین مسئله است. نمونه روغن ترانسفورماتور از شیر نمونه برداری روغن روی ترانسفورماتور گرفته می‌شود و در ظرف به خصوصی قرار می‌گیرد تا از در معرض نور قرار گرفتن آن جلوگیری شود. سپس در آزمایشگاه نمونه روغن به داخل ظرف مخصوص دستگاه ریخته می‌شود و ظرف روی دستگاه قرار می‌گیرد. حال بعد از هم زدن روغن ولتاژ الکترودهای دستگاه تا حد معینی افزایش می‌یابد و تست چندین بار پیاده سازی شده و در نهایت پرینت گزارش تست ارائه می‌گردد. از جمله استفاده‌هاي دستگاه تست روغن ترانسفورماتور در صنايع رنگسازي، پالايشگاه‌هاي نفتي، نيروگاه‌هاي توزيع برق، انتقال برق و توليد برق می‌باشد.

یکی از تست‌های اصلی کیفیت روغن ترانس، تست ولتاژ عایقی است که بیانگر میزان توانایی روغن برای ایستادگی در مقابل تنش‌های الکتریکی می‌باشد. یک ولتاژ شکست کم می‌تواند بیانگر درصدی از آلاینده‌ها مانند آب یا ذرات معلق باشد. دستگاه تست روغن ترانسفورماتور، دارای دو vessel که شامل دو الکترود نصب شده در آن و یک فاصله (gap) بین آن‌ها است. نمونه‌ای از روغن مورد آزمایش، در vessel ریخته می‌شود و یک ولتاژ ac به الکترودها اعمال می‌گردد. این ولتاژ تا مدتی که روغن شکسته شود و جرقه‌ای بین الکترودها زده شود، افزایش می‌یابد و پس از آن ولتاژ اعمالی بلافاصله قطع می‌شود. ولتاژی که در آن شکست اتفاق می‌افتد، نتیجه مورد نظر تست روغن ترانس می‌باشد و به طور معمول با مقایسه بین مجموعه دستور العمل‌هایی از استانداردهای گوناگون یا با مشخصات تولیدکننده روغن، ارزیابی می‌گردد.

دستگاه تست روغن ترانسفورماتور

تست ولتاژ شکست عایقی

تست ولتاژ شکست عایقی، در حقیقت راه تقریباً سریع و راحتی برای تعیین میزان آلودگی در روغن عایقی می‌باشد. اگرچه به طور معمل این الودگی، آب است اما می‌تواند شامل موارد زیر نیز باشد: ذرات رسانا، خاک، زباله، ذرات عایقی و مواد زائد تولیدی از اکسیداسیون و فرسودگی روغن.

هرچه رنگ روغن تیره‌تر باشد، درصد آلودگی روغن نیز بیشتر خواهد بود. تست ولتاژ شکست عایقی جزء بسیار مهمی در حفظ تجهیزات روغنی است. اگرچه به منظور حصول حداکثر بهره از این نوع تست، Megger به شدت توصیه می‌کند حداقل یکبار در سال و ترجیحاً دوبار در سال این تست صورت پذیرد و نتایج ثبت شوند، تا تغییرات ناگهانی یا پیش بینی نشده به سهولت تشخیص داده شوند. چنانچه تغییر ناگهانی در نتایج ایجاد گردد، ترانسفورماتور می‌تواند نشتی‌ها را بررسی نموده، سطح روغن می‌تواند چک شود و محتوای اب داخل روغن مورد ارزیابی قرار گیرد. چنانچه الودگی تایید شود، اغلب احتمال دارد به جای تعویض روغن با روغن جدید گران قیمت، خشک و فیلتر شود.

عموماً استانداردها با پارامترهای زیر تعریف می‌شوند: اندازه و شکل الکترودها، فاصله بین آن‌ها، نرخی که در آن ولتاژ تست روغن ترانس قدرت افزایش می‌یابد، تعداد دفعات تکرار تست و علاوه بر این هم زدن یا نزدن روغن در حین تست عایقی روغن ترانس. در نمونه برداری از روغن بایستی بسیار دقت داشت تا نمونه از طریق هیچ شئ خارجی آلوده نشود. مجاری پاکسازی بایستی برای نمونه بعدی تمیز شوند و هرگز برای این کار مواد فیبری به کار نرود. جهت حصول اطمینان از عدد دقیق، فاصله با دقت تنظیم شده و چرخ تظیم قفل می‌شود.

 


فروشگاه نیرو ترانس عرضه کننده  انواع روغن ترانس، می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  قیمت و موجودی قطعات با فروشگاه تماس حاصل فرمایید. 33934449


ارزیابی خواص عایق‌ کاری روغن ترانسفورماتور دی الکتریک

برای ارزیابی خواص عایق‌ کاری روغن ترانسفورماتور دی الکتریک، یک نمونه از روغن ترانسفورماتور تهیه می‌شود و ولتاژ شکست آن اندازه‌گیری می‌گردد. روغن ترانسفورماتور در مخزن دستگاه تست ریخته شده و دو الکترود آزمون استاندارد با فاصله معمول ۲.۵ میلی‎متر از طریق روغن دی‌الکتریک احاطه می‌گردند. ولتاژ تست به الکترود‌ها اعمال شده و به صورت پیوسته با یک نرخ ثابت همانند ۲ کیلو‌ولت بر ثانیه افزایش می‌یابد تا به ولتاژ شکست برسد. در یک سطح ولتاژ منحصر به فرد شکست به شکل یک قوس الکتریکی رخ می‌دهد که موجب افت ولتاژ تست می‌شود. یک لحظه بعد از اشتعال قوس الکتریکی، ولتاژ تست از طریق دستگاه تست به طور اتوماتیک خاموش می‌گردد. خاموشی بسیار سریع بسیار مطلوب بوده، چرا که کربنی شدن بر اثر قوس الکتریکی بایستی محدود شود تا آلودگی‌های اضافی تا اندازه‌ی ممکن کم نگه داشته شوند.

دستگاه تست روغن ترانسفورماتور میانگین ولتاژ‌های شکست را اندازه‌گیری کرده و گزارش می‌دهد. بعد از اتمام تست روغن ترانسفورماتور، روغن عایق‌کاری به شکل اتوماتیک به هم زده می‌شود و مراحل تست چندین بار تکرار می‌گردد. (به طور معمول ۵ تکرار، با توجه به استاندارد)؛ از این رو ولتاژ شکست به عنوان مقدار متوسط اندازه‌گیری‌های مجزا مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در نهایت به عنوان نتیجه هر چه ولتاژ شکست اندازه‌گیری شده کمتر باشد، کیفیت روغن ترانسفورماتور ضعیف‌تر است.

🟢از جمله مزایای این دستگاه می‌توان به مواردی نظیر قابل حمل بودن آن، سازگار با تمام استانداردهای بین المللی و ملی، مطلوب برای کلیه کاربران با دارا بودن محدوده کامل، تنظیم آسان، تشخیص سریع شکست عایقی، کلیدزنی فوق العاده سریع زمان خاموشی، مطلوب برای روغن‌های معدنی، استر و سیلیکونی، دارای محفظه تست با پایداری بالا، عملکرد مطمئن با دو کلید اضافی، اندازه‌گیری فاصله الکترودها بدون اسیب رساندن به الکتروده و رابط کاربری بصری آن اشاره نمود.

نتیجه گیری

📝در این مقاله آشنا شدید با:

📌 دستگاه تست روغن ترانسفورماتور برای تست عایقی روغن ترانس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

📌تست ولتاژ شکست عایقی

📌ارزیابی خواص عایق‌ کاری روغن ترانسفورماتور دی الکتریک آشنا شدید و مزایای این تست را دانستید.


✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *