بلاگ

تفاوت سکسیونر و دژنکتور

تفاوت سکسیونر و دژنکتور

در ابتدای این مطلب به طور خلاصه باید این گونه گفت که تفاوت بین سکسیونر و دژنکتور در این است که یک سکسیونر مدار را در حالت بارگذاری جدا می کند در حالی که یک دژنکتور ، مدار را در شرایط بار قطع می کند . برای بررسی کردن بهتر تفاوت سکسیونر و دژنکتور بهتر است در ابتدا تعریفی از این دو ارائه دهیم و سپس تفاوت های این دو را با جزئیات بیشتر در ادامه این محتوا بیان می کنیم .

" سکسیونر چیست ؟ "

سکسیونر

سکسیونر یا جدا کننده ها ، همان طور که از نام آن ها هم پیدا است ، یک وسیله تعویض یا جدا کننده است که برای جدا کردن تجهیزات یا مدار الکتریکی از منبع در نظر گرفته شده است . این دستگاه یک وسیله تخلیه است ، به این معنی که تنها در صورت عبور جریان از صفر می توان آن را اداره کرد . این دستگاه نیز بر خلاف قطع کننده های مدار ، فاقد سیستم سرکوب قوس داخلی است . انجام شدن این کار هم فقط در شرایط خارج از بار قابل انجام است . هدف اصلی استفاده از سکسیونر ها نیز کسب اطمینان از ایمنی در هنگام نگهداری است . قبل از بهره برداری از سکسیونر ، از این موضوع اطمینان حاصل می شود که جریان موجود در آن صفر یا در محدوده ایمنی باشد . در این وسیله نیز ظرفیت شکستن عایق ها بسیار کمتر است .

پرطرفدارترین مدل های ترانسفورماتور : 📌 انواع ترانسفورماتور 📌

" دژنکتور چیست ؟ "

دژنکتور یا مدار شکن ها دستگاه های محافظتی هستند . عملکرد اصلی قطع کننده مدار محافظت از تجهیزات یا مدار در برابر میزان اضافه بار و خطای اتصال کوتاه است . دژنکتور تماس مدار را در حالت عادی و همچنین هنگامی که وضعیت معیوب در سیستم رخ می دهد ، باز و بسته می کند . این وسیله نیز به طور خودکار مدار را از هم جدا می کند که جریان اضافه بار یا اتصال کوتاه صورت گیرد.

دژنکتور ها یا قطع کننده های مدار نیز چنین خطا هایی را حس می کنند و جریان برق به تجهیزات مدار را قطع می کنند ، از این رو این وسیله از آسیب رسانی بیشتر به تجهیزات جلوگیری می کنند . در این مورد شدت گسل باید سریع تر از وقفه برق باشد . قطع کننده های مدار نیز مجهز به سیستم خاموشی قوس داخلی هستند . این وسیله همچنین امکان استفاده از آن را در هنگام بار و شرایط گسل فراهم می کند . در هنگام انتخاب مدار شکن برای یک برنامه خاص ، عوامل مختلفی در نظر گرفته می شود .

تفاوت سکسیونر و دژنکتور

" تفاوت سکسیونر و دژنکتور "

تفاوت سکسیونر و دژنکتور چندین مورد است که در ذیل به تفصیل تفاوت های میان این دو دستگاه شرح داده شده است :

  1. 1 – یک سکسیونر یک دستگاه خاموشی است ، در حالی که دژنکتور یک دستگاه بارگذاری است .
  2. 2 – سکسیونر ها به صورت دستی اداره می شوند ، اما دژنکتور ها به طور خودکار اداره می شوند .
  3. 3 – سکسیونر یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از MOSFET یا BJT ساخته شده است . دژنکتور یک وسیله مکانیکی است که به عنوان سوئیچ عمل می کند .
  4. 4 – هنگام وقوع خطا ، سکسیونر بخشی از پست برق را جدا می کند و دستگاه های دیگر بدون هیچ گونه مزاحمتی کار خود را می کنند . دژنکتور وسیله ای است که به عنوان قطع کننده مدار خودکار ( ACB ) یا مدار قطع کننده مدار ( MCB ) شناخته می شود که در صورت بروز هر گونه خطا ، کل سیستم را ردیابی می کند و بنابراین کل سیستم تحت تأثیر قرار می گیرد .

5 – سکسیونر ها از میزان مقاومت کمتری نسبت به دژنکتور ها برخوردار هستند .

امیدواریم مطلب توضیح تفاوت سکسیونر و دژنکتور مطلب مفیدی برایتان بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان نیرو ترانس در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

بروزرسانی در تاریخ 1401/09/30

‫3.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *