بلاگ

آشنایی کامل با تفاوت سکسیونر و دژنکتور | انواع سکسیونر و دژنکتور

تفاوت سکسیونر و دژنکتور

بررسی تفاوت سکسیونر و دژنکتور

در ابتدای این مطلب به طور خلاصه باید این گونه گفت که تفاوت بین سکسیونر و دژنکتور در این است که یک سکسیونر مدار را در حالت بارگذاری جدا می کند در حالی که یک دژنکتور ، مدار را در شرایط بار قطع می کند . برای بررسی کردن بهتر تفاوت سکسیونر و دژنکتور بهتر است در ابتدا تعریفی از این دو ارائه دهیم و سپس تفاوت های این دو را با جزئیات بیشتر در ادامه این محتوا بیان می کنیم .

تفاوت سکسیونر و دژنکتور

" سکسیونر چیست ؟ "

سکسیونر یا جدا کننده ها ، همان طور که از نام آن ها هم پیدا است ، یک وسیله تعویض یا جدا کننده است که برای جدا کردن تجهیزات یا مدار الکتریکی از منبع در نظر گرفته شده است .

این دستگاه یک وسیله تخلیه است ، به این معنی که تنها در صورت عبور جریان از صفر می توان آن را اداره کرد . این دستگاه نیز بر خلاف قطع کننده های مدار ، فاقد سیستم سرکوب قوس داخلی است . انجام شدن این کار هم فقط در شرایط خارج از بار قابل انجام است .

هدف اصلی استفاده از سکسیونر ها نیز کسب اطمینان از ایمنی در هنگام نگهداری است . قبل از بهره برداری از سکسیونر ، از این موضوع اطمینان حاصل می شود که جریان موجود در آن صفر یا در محدوده ایمنی باشد . در این وسیله نیز ظرفیت شکستن عایق ها بسیار کمتر است .

" دژنکتور چیست ؟ "

دژنکتور یا مدار شکن ها دستگاه های محافظتی هستند . عملکرد اصلی قطع کننده مدار محافظت از تجهیزات یا مدار در برابر میزان اضافه بار و خطای اتصال کوتاه است .

دژنکتور تماس مدار را در حالت عادی و همچنین هنگامی که وضعیت معیوب در سیستم رخ می دهد ، باز و بسته می کند . این وسیله نیز به طور خودکار مدار را از هم جدا می کند که جریان اضافه بار یا اتصال کوتاه صورت گیرد . دژنکتور ها یا قطع کننده های مدار نیز چنین خطا هایی را حس می کنند و جریان برق به تجهیزات مدار را قطع می کنند ، از این رو این وسیله از آسیب رسانی بیشتر به تجهیزات جلوگیری می کنند . در این مورد شدت گسل باید سریع تر از وقفه برق باشد .

قطع کننده های مدار نیز مجهز به سیستم خاموشی قوس داخلی هستند . این وسیله همچنین امکان استفاده از آن را در هنگام بار و شرایط گسل فراهم می کند . در هنگام انتخاب مدار شکن برای یک برنامه خاص ، عوامل مختلفی در نظر گرفته می شود .

" تفاوت سکسیونر و دژنکتور "

تفاوت سکسیونر و دژنکتور چندین مورد است که در ذیل به تفصیل تفاوت های میان این دو دستگاه شرح داده شده است :

  1. 1 – یک سکسیونر یک دستگاه خاموشی است ، در حالی که دژنکتور یک دستگاه بارگذاری است .
  2. 2 – سکسیونر ها به صورت دستی اداره می شوند ، اما دژنکتور ها به طور خودکار اداره می شوند .
  3. 3 – سکسیونر یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از MOSFET یا BJT ساخته شده است . دژنکتور یک وسیله مکانیکی است که به عنوان سوئیچ عمل می کند .
  4. 4 – هنگام وقوع خطا ، سکسیونر بخشی از پست برق را جدا می کند و دستگاه های دیگر بدون هیچ گونه مزاحمتی کار خود را می کنند . دژنکتور وسیله ای است که به عنوان قطع کننده مدار خودکار ( ACB ) یا مدار قطع کننده مدار ( MCB ) شناخته می شود که در صورت بروز هر گونه خطا ، کل سیستم را ردیابی می کند و بنابراین کل سیستم تحت تأثیر قرار می گیرد .

5 – سکسیونر ها از میزان مقاومت کمتری نسبت به دژنکتور ها برخوردار هستند .

امیدواریم مطلب توضیح تفاوت سکسیونر و دژنکتور مطلب مفیدی برایتان بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان نیرو ترانس در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *