بلاگ

دژنکتور چیست ؟ انواع ، کاربرد ، قیمت و خرید انواع دژنکتور

دژنکتور چیست

دژنکتور چیست

دژنکتور چیست ؟ دژنکتور یک قطعه است که به آن مدار شکن یا قطع کننده مدار گفته می شود و یک کلید قطع و وصل اتوماتیک است که از مدار در مواقع تغییر ولتاژ و یا جریان محافظت می کند.

زمانی که جریان عبوری از مدار 10 برابر شود این کلید به راحتی می تواند جریان را قطع کند بدون این که به مدار آسیب برسد.

  بر خلاف فیوز که یک بار مصرف است و پس از استفاده از آن باید آن را تعویض کرد قطع کنند های مدار می توانند بعد از استفاده مجدد دوباره از آنها استفاده کرد و آنها را به صورت دستی و یا اتوماتیک دوباره تنظیم و استفاده کرد و به عملکرد قبل خودشان برمیگردد وادامه می دهند.

تمام سیستم های قطع کننده مدار ویژگی های مشترک دارند و کار آنها به کلاس ولتاژ،شدت جریان،نوع دژنکتور بستگی دارد.

قسمت های تشکیل دهنده دژنکتور چیست ؟

 دژنکتور از دو قسمت اصلی تشکیل شده است محفظه قطع و مکانیزم قطع کننده . 

مکانیزم قطع کننده

قطع کننده مدار از یک سوئیچ ساده تشکیل شده که به یک مگنت برقی یا بیمتال متصل شده است سیم فازی که درون مدار قرار دارد به به دو قسمت انتهایی سوییچ متصل است الکتریسیته باعث می شود که مگنت برقی به آهن ربا تبدیل شود با  افزایش جریان نیروی الکترومغناطیسی تقویت شده و با کاهش جریان مغناطیس کم میشود.

و جریان به مقدار بسیار زیاد و خطرناکی بالا می رود مگنت برقی با اندازه ای قوی است که اهرم فلزی متصل را پایین بکشد و جریان و مدار قطع شود.

دژنکتور چیست

محفظه قطع کننده

دژنکتور چیست

محفظه قطع محل قطع و وصل جریان می باشد با یک کنتاکت متحرک و یک کنتاکت ثابت و اتصال کنتاکت متحرک و یا جدا شدن آن از کنتاکت ثابت همرا با قوس الکتریکی است.

مکانیزم عمل کننده نیروی لازم جهت حرکت کنتاکت متحرک را تامین می کند از طریق یک اهرم ایزوله به کنتاکت متحرک وصل می شود و انرژی لازم از راه این اهرم به آن منتقل می کند.

انواع دژنکتور چیست

  • دژنکتور روغنی
  • دژنکتور گازی
  • دژنکتور هوایی
  • دژنکتور خلا

دژنکتور روغنی

دژنکتور روغنی از یک مخزن پر روغن تشکیل شده است اگر اضافه بار به وجود بیایید پیچک قطع یک فنر قوی را آزاد می کند که باعث کشیده شدن میله عایق و باز شدن کنتاکت ها می شود .

به محض جدا شدن کنتاکت ها جرقه شدیدی ایجاد می شود که باعث تبخیر روغن در اطراف جرقه می شود فشار گاز داغ ایجاد شده سبب تبخیر روغن و چرخش روغن در اطراف قوس شده که آن را خاموش میکند .

در کلیدهای پر قدرت مدرن قوس در بغل محفظه انفجار قرار می گیرد که گازهایی داغ سبب جریان شدید روغن میشود و این جریان در اطراف قوس باعث خاموش شدن آن می شود سایر کلیدها قدرت به نحوی طراحی شده است که قوس الکتریکی در آن منحنی وار و طولانی است و قوس تکه تکه خنک می شود.

امروزه برای صرفه جویی بیشتر در هزینه دژنکتور نیمه روغنی طراحی و تولید شده است ازمصرف روغن آن نصف دژنکتور روغنی است البته به دلیل خطر انفجار این مخزن روغن از این دژنکتور کمتر استفاده می شود.

دژنکتور گازی

دژنکتور گازی از گاز sf6 که یک گاز بدون بو رنگ مزه بدون اشتعال و غیر سمی است استفاده می شود این کلید کاملا عایق بوده و حجم و اندازه بسیار کوچکی دارد و صدای بسیار کمی هم دارد از این کلید ها در پست های برق اول شهر و مکان هایی که فضای کم دارند استفاده می شود  دژنکتورهای گازی در دو نوع دو مخزنی و پوفر ساخته می شوند.

دژنکتور هوایی

دژنکتور های هوایی برای جریان فشار متوسط استفاده می شود و در ورودی تابلو های برق که جریان بالایی دارد برای حالت بین کلید ورود و خروج استفاده می شود به این دژنکتور کلید اتوماتیک هوایی هم میگویند این کلید صدای بالایی دارد و در صورتی که در نزدیک منازل از آن بخواهیم استفاده کنیم باید از صدا خفه کن استفاده شود.

دژنکتور چیست

دژنکتور خلا

دژنکتور خلا با بقیه بسیار متفاوت است و فقط با فنر کار می کند و این کلیدهای قدرت هیچ صدایی ندارند و در معرض آلودگی هوا هم نیستند از این کلید در سیستم برق مترو استفاده می شود. بهترین نوع دژنکتور نوع خلا است مزایای این کلید آسانی در نصب و نگهداری امکان شارژ دستی قابلیت اطمینان بالاتر است به خاطر همین سادگی الان بیشتر از آن استفاده می شود.

کاربرد دژنکتور چیست

دژنکتور برای قطع جریان عادی و اتصال کوتاه طراحی میشوند و و مثل کلیدهای بزرگ برقی رفتار می کنند که توسط شصتی ها و یا سیستم های سیگنالهای مخابراتی کنترل می شوند .این کلید علاوه بر قطع و وصل خط از شبکه هم حفاظت می کند و در شرایط اتصال کوتاه به وسیله رله ها قسمت معیوب را مجزا می کند طوری طراحی شده که به طور اتوماتیک یا از طریق رله و یا به صورت دستی از اتاق کنترل و یا از محل در مواقعی که زیر بار است و در جریان عبوری از مدار تا 10  برابر جریان است قادر هستند مدار را قطع نمایند بدون این که آسیبی به آن وارد شود.

امیدواریم مطلب دژنکتور چیست مطلب مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان نیرو ترانس پاسخگوی شما باشند.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *