بلاگ

رله دیستانس

رله دیستانس

رله دیستانس چیست؟

رله دیستانس وسیله ای اساسی است که در صورت بروز خطا، مدار شکن را خاموش می​‌کند. در مدارهای سیستم​‌های قدرت کم، خود رله می​‌تواند مدار را بدون قطع کننده مدار قطع کند. رله همراه با قطع کننده مدار برای حفاظت از سیستم‌​های انتقال و توزیع استفاده می​‌شود. رله​‌ها بر اساس اصل عملکرد در بزرگ دسته بندی می​‌شوند. رله​‌های اضافه جریان، رله دیفرانسیل، رله فرکانس و غیره داریم که مقدار کارکرد آنها جریان، اختلاف جریان و فرکانس است. بر اساس کمیت عملیاتی، مقدار برداشت محاسبه می​شود. در رله دیستانس، مقدار عملیات امپدانس است.

بر اساس امپدانس خط انتقال، رله عمل می​کند. امپدانس خط انتقال بر اساس محل خطا، ولتاژ در زمان خطا و جریان خطا محاسبه می​‌شود. علاوه بر این، رله​‌ها بر اساس دیستانس حفاظتی یا بر اساس دهانه خط انتقال به عنوان رله mho، رله راکتانس و غیره طبقه بندی می​‌شوند. این رله‌​ها تا حد زیادی مورد استفاده قرار می​‌گیرند و دارای مزایای متعدد و قابل اطمینان​‌ترین برای تمام موارد خطا هستند. رله دیستانس یک عنصر حفاظت از دیستانس است که برای​اندازه گیری نقطه معیوب طراحی شده است. عملکرد این رله به مقدار امپدانس بستگی دارد. هنگامی​که امپدانس نقطه معیوب کمتر از امپدانس رله باشد، مدار شکن را خاموش می​‌کند و کنتاکت‌​ها را می​‌بندد . ولتاژ و جریان عبوری از PT و CT به طور مداوم توسط رله کنترل می​‌شود و تنها زمانی شروع به کار می​‌کند که نسبت ولتاژ و جریان (مقدار امپدانس) کمتر از مقدار امپدانس از پیش تعیین شده رله باشد.

پیشنهاد مطالعه👈🏻 ترانس جریان ct

عملکرد رله دیستانس

عملکرد رله دیستانس رله دیستانس بسته به فاصله خطا در خط انتقال دارد. عملکرد آن به امپدانس بین نقطه عیب و نقطه ای که رله در آن نصب شده است بستگی دارد. امپدانس بین نقطه عیب و محل رله بر اساس ولتاژ و جریان​‌های خط انتقال در طول حالت خطا محاسبه می‌​شود. امپدانس در آن نقطه خاص به مقدار کارکرد رله تبدیل می​‌شود. شکل زیر ساختار اصل کار رله دیستانس را نشان می​‌دهد. همانطور که نشان داده شده است، با منبع انرژی الکتریکی یعنی دینام شروع می​‌شود. سپس برای​ اندازه گیری جریان، از​ترانسفورماتور جریان به صورت سری با خط استفاده می​‌شود. به طور مشابه، یک​ترانسفورماتور پتانسیل به موازات خط انتقال، برای​ اندازه گیری ولتاژ پله پایین استفاده می​‌شود.

این دو پارامتر برای ارزیابی امپدانس خط انتقال به رله داده می​‌شود. رله مطابق شکل به قطع کننده مدار متصل می​‌شود. هر زمان که رله کار می​کند، سیگنال قطع را به قطع کننده مدار می​‌فرستد که بلافاصله خط معیوب را از دینام می‌​شکند یا جدا می​‌کند. همانطور که در نمودار نشان داده شده است، Zf امپدانس خطا است. فرض بر این است که خطا در انتهای خط انتقال رخ داده است.

برای ارزیابی امپدانس، ولتاژ از ​ترانسفورماتور پتانسیل و جریان از​ترانسفورماتور جریان محاسبه می​‌شود. اکنون برای عملکرد رله، دو گشتاور مهم نقش حیاتی دارند. یکی در حال منحرف کردن گشتاور و دیگری بازیابی گشتاور است. این دو گشتاور بیشترین اهمیت را برای عملکرد رله دارند. در رله دیستانس، گشتاور انحرافی توسط جریان ثانویه ​ترانسفورماتور جریان تولید می‌شود و گشتاور بازیابی توسط ولتاژ​ترانسفورماتور پتانسیل به دست می‌آید. در شرایط عملیاتی عادی، گشتاور بازیابی بیشتر از گشتاور انحرافی است.

رله دیستانس چیست؟


 جهت اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.☎️

021-33928151


رله مقاومت سنج

رله مقاومت سنج که رله دیستانس نام دارد؛ در واقع یک رله حفاظتی است و زمان قطع آن بسته به محل رخ دادن اتصال کوتاه دارد. به همین دلیل زمان تابعی از انرژی اتصال کوتاه است و هر چه محل اتصال دور​تر باشد، مقاومت ظاهری قطه سیم تا محل بروز اتصال کوتاه بیشتر می​‌شود و در نتیجه مقاومت اهمی ​افزایش می​یابد. به کمک رله دیستانس می​‌توان در همه خطوط انتقال انرژی مشکل حفاظت موضعی را بر طرف نمود. لذا این رله کاربرد گسترده‌ای می​یابد. در مواردی که حداقل جریان وجود دارد و در مقایسه با جریان بار این رله​‌ها به جریان حساس نیستند, بلکه به امپدانس ظاهری تا محل خطا حساس بوده و فاصله آن را می​‌سنجد.

رله دستانس دارای امپدانس داخلی نیز می​‌باشد. در این شرایط زمانی که شدت جریان نسبت به ولتاژ (کمتر) افزایش یابد، احتمال بروز خطا در خط انتقال وجود دارد. یعنی جریان روی خط با امپدانس رله نسبت معکوس دارد. بنابراین رله در این شرایط شروع به کار می​‌کند زیرا امپدانس روی خط کاهش می​یابد و از مقدار امپدانس از پیش تعیین شده کمتر می‌​شود.

بنابراین رله دیستانسبهترین گزینه برای حفاظت از شبکه​‌های انتقال است. زیرا به وسیله این دستگاه در هر بخشی از شبکه که اتصال کوتاه رخ دهد، در کمترین زمان ممکن جریان قطع می​‌شود. لذا از رله مقاومت سنج می​‌توان در شبکه​‌های فشار قوی و فشار متوسط استفاده نمود. برای حفاظت از سیم​‌های کوتاه مانند داخل نیروگاه ها و یا پست‌های ترانسفورماتور، به سبب کوچک بودن امپدانس، از رله دیستانس استفاده نمی‌شود. اگر ترانسفورماتور میان دو شبکه فرعی نصب شود، می‌توان در هر دو طرف از رله دیستانس جهت دار استفاده کرد. چرا که وجود ترانس در دو سر شبکه باعث عبور انرژی از ترانس کوپلاژ خواهد شد.

 

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در نیرو ترانس تماس بگیرید همچنین شما نیز می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در خصوص رله دیستانس با ما به اشتراک بگذارید.

☎️021-33928151

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *