بلاگ

معرفی روغن ترانسفورماتور و ویژگی های آن

روغن ترانسفورماتور

آشنایی با روغن ترانسفورماتور

معرفی روغن ترانسفورماتور

اگر بخواهیم تعریفی کلی از روغن ترانسفورماتور را ارئه دهیم باید بگوییم نوعی روغن معدنی می باشد که برای تهیه آن باید نفت را به صورت جزء به جزء تقطیر کرد.

در رابطه با لزوم استفاده روغن ترانسفورماتور در انواع ترانس باید گفت که عملکرد این روغن به عنوان یک عایق الکتریکی شناخته شده است و در کنار این مورد به انتقال گرمای موجود در ترانس به بخش بیرونی کمک می کند. در رابطه با این دو کارکرد روغن ترانسفورماتور باید بگوییم اگر می خواهیم که روغن وظیفه عایقی را به خوبی انجام دهد باید دارای ضریب دی الکتریک بالا باشد و اگر می خواهیم قدرت خنک کنندگی بالایی داشته باشد باید از روغنی با ویسکوزیته پایین استفاده کنیم.

این روغن ها در مقایسه با روغن های مشابه طول عمر بالاتری داشته و با خلوص بیشتری به بازار ارائه می شوند. ویژگی ها و خصوصیاتی که برای روغن ترانسفورماتور در نظر می گیرند را از جنبه های متفاوتی می توان بررسی کرد.

استقامت الکتریکی بالا، انتقال حرارت به بهترین شکل ممکن، جرم مخصوص پایین، ویسکوزیته پایین، تمایل بالا برای تبخیر شدن، مقاومت در برابر نامیزه شدن، نقطه اشتعال بالا، لجن نشدن در شرایط کار و خاصیت شیمیایی پایدار از ویژگی ها و خصوصیات این نوع از روغن ها می باشد.

روغن ترانسفورماتور

کاربرد روغن ترانسفورماتور

مهم ترین کاربرد روغن ترانسفوماتور عایق بودن آن است. در تجهیزات برقی با توجه به نیازی که این تجهیزات به سیستم های عایقی دارند از مواد مایع یا جامد استفاده می کنند.

معمولا عایقی که به صورت مایع باشد نقش بسیار مهمی در این تجهیزات ایفا می کنند و باید بتوانند در برابر تنش های الکتریکی مقاومت لازم را داشته باشند.

کاربرد دیگر این روغن ها خنک کنندگی می باشد. با توجه به این که در ترانس دو نوع میدان الکتریکی و مغناطیسی وجود دارد، تلفات انرژی به صورت چشم گیری در ترانس دیده می شود.

این تلفات انرژی معمولا با تولید گرما در داخل ترانس همراه می شود. روغن ترانسفورماتور می تواند این گرما را به بیرون انتقال دهد و از بالا رفتن دمای قطعات و سیم پیچی های ترانس جلوگیری کند. انتقال اطلاعات یکی دیگر از مواردی است که می توان به عنوان کارکرد روغن ترانسفورماتور به آن اشاره کرد.

 روغن در ترانس مانند خون در بدن انسان می باشد و با جریانی که دارد به تمام قطعات ترانس برخورد می کند. از کارکرد های دیگر روغن ترانسفورماتور می توان به جلوگیری از خوردگی قسمت های فلزی ترانس و خوردگی مواد عایق، آب بندی ترانس، خاموش کردن جرقه الکتریکی و تضمین پایدار کردن ترانس از لحاظ کارکرد شیمیایی اشاره کرد.

انواع روغن ترانسفورماتور

روغن های ترانسفورماتور را با توجه به ویژگی هایی که دارند در دو گروه اصلی دسته بندی می کنند. روغن ترانس مبتنی بر پارافین و روغن ترانس مبتنی بر نفتا دو گروه موجود در این دسته بندی ها می باشند.

روغن ترانسفورماتور

مقایسه روغن ترانس مبتی بر نفتا و مبتنی بر پارافین

در رابطه با روغن ترانسفورماتور نفتا باید گفت که این نوع روغن نسبت به نوع دوم راحت تر اکسید می شود و لجن تولید شده که بر اثر اکسیداسیون ایجاد می شود در روغن نفتا قابلیت حل بیشتری دارد و همین موضوع باعث می شود که لجن در روغن نفتا در پایین ترانس جمع نشود.

همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا ترانس هایی که از روغن نفتا در آن ها استفاده می شود از قدرت خنک کنندگی بیشتری برخوردار باشند و اختلالی در این بخش به وجود نمی آید. در واقع زمانی که لجن در قسمت پایینی ترانس جمع می شود مانند یک سد محکم در مقابل کار خنک کنندگی عمل می کند و آن را دچار اختلال می کند.

نقطه ریزش روغن ترانسفورماتور که از نوع پارافین باشد بیشتر از روغن نفتا می باشد و همین موضوع می تواند برتری روغن نفتا بر روغن پارافین را نشان دهد.

البته با وجود این که ایراداتی به روغن پارافین وارد است استفاده از آن در برخی کشور ها بیشتر از روغن نفتا است و علت این موضوع را می توان در دسترس بودن و قیمت پایین تر این روغن دانست که باعث شده است تولید کنندگان بسیاری برای ترانس های تولیدی خود از آن استفاده کنند. البته قیمت بالای روغن نفتا را نمی توان ایراد بزرگی دانست چرا که در برابر ویژگی هایی که دارد این قیمت قابل چشم پوشی می باشد.

امیدواریم مقاله معرفی روغن ترانسفورماتور مقاله ای مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کارشناسان نیرو ترانس پاسخگوی شما باشند.

5/5 ( 1 نظر )

2 دیدگاه در “معرفی روغن ترانسفورماتور و ویژگی های آن

  1. علی کرم پور گفت:

    با تشکر از مطلب کامل و جامعی که در زمینه روغن ترانسفورماتور گذاشتید.شرایط فروش شما چگونه می باشد؟

    1. sarab گفت:

      باتشکر از نظر شما ،شما میتوانید با فروشگاه تماس بگیرید و شرایط را جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *