بلاگ

ساختمان ترانسفورماتور

ساختمان ترانسفورماتور

در این مقاله درباره ساختمان ترانسفورماتور صحبت خواهد شد.

همراه نیرو ترانس باشید.

اجزای ترانسفورماتور

ساختمان ترانسفورماتور از اجزایی تشكيل شده است که به شرح زير می‌باشد؛

هسته‌ ترانسفورماتور:

هسته‌ ترانسفورماتور شامل ورقه هاي نازك بوده كه سطح آن‌ها بسته به قدرت ترانسفورماتورها ارزیابی مي‌گردد. به منظور كم نمودن تلفات آهني نمي‌توان هسته ترانسفورماتور را به صورت يكپارچه تهیه کرد، بلكه به طور معمول آن‌ها را از ورقه‌هاي نازك فلزي كه در تماس با يكديگر عايق‌اند، تولید می‌کنند.

اين نوع ورقه‌ها از آهن بدون پسماند با ملغمه‌ای از سيليسيم (نهایت 4.5 درصد) كه داراي توانایی هدايت مغناطيسي و توانایی هدايت الكتريكي بسیار است، تهیه مي‌شوند. در پی افزایش یافتن میزان سيليسيم، موجب شكنندگی ورقه‌هاي دينام مي‌شود. به منظور عايق نمودن ورقه‌هاي ترانسفورماتور، در گذشته از يك كاغذ نازك ویژه كه در يك سوی اين ورقه چسبانده می‌شد، بهره مي‌برند.

اما در حال حاضر برای این امر در زمان تولید و نورد اين نوع ورقه‌ها يك رویه‌ی نازك از اكسيد فسفات يا سيليكات در ضخامت 2 تا 20 ميكرون را در نقش عايق بر روي سطح آن‌ها مي‌مالند و توسط آن‌ها روي سطح ورقه‌ها را مي‌پوشانند. همچنین، از لاك ویژه‌ای نيز براي عايق نمودن يك سوی ورقه‌ها استفاده مي‌گردد.

ورقه‌هاي ترانسفورماتور از يك لايه عايق تشکیل شده‌اند. از این رو، در زمان ارزیابی سطح مقطع هسته بايستی سطح آهن خالص را مد نظر قرار داد. ورقه‌هاي ترانسفورماتورها را در سایزهاي استاندارد و در ضخامت‌هاي 0.35 و 0.5 ميلي متر مي‌سازند.

بايستی دقت داشت كه کلیه سطوح ورقه هاي ترانسفورماتور که عايق شده‌اند در يك سو باشند (به طور مثال همگی به سمت بالا) افزون بر اين تا اندازه‌ی امكان نبايد فضاي خالي در درون قرقره باقي بماند. لازم به بیان است که ورقه‌ها با فشار درون قرقره جاي می‌گیرند تا از صدا كردن و ارتعاش آن‌ها نيز جلوگيری نماید.

نیرو ترانس


پیشنهاد مطالعه👈🏻 کاربرد ترانسفورماتور

پیشنهاد خرید👈🏻: ترانس جریان ct و ترانس ولتاژ pt


سيم پيچ ترانسفورماتور :

به طور معمول از هادي‌هاي مسي با عايق لاكي به منظور سيم پيچ اوليه و ثانويه ترانسفورماتور استفاده مي‌‌نمایند. این هادی‌ها در سطح مقطع‌های گرد و سایزهای استاندارد در دسترس هستند و با قطر قابل شناسایی مي‌باشند. از هادي‌هاي مسي كه به شکل تسمه هستند در ترانسفورماتورهاي پرقدرت استفاده مي‌شود و ابعاد اين نوع هادي‌ها نيز استاندارد می‌باشد.

نحوه‌ی سيم پيچي ترانسفورماتور به اين شرح است كه به واسطه روكش عايق‌ها، سر سيم پيچ‌ها را از سوراخ‌هاي قرقره خارج نمود، تا به این صورت سيم‌ها قطع نشده (به ویژه در سيم‌هاي نازك و رویه‌های اول) يا آسیبی نبینند.

افزون بر اين مطلوب است رنگ روكش‌ها نيز متنوع باشد تا در ترانسفورماتورهايی که چندين سيم پيچ دارند را به سهولت بتوان سر هر سيم پيچ را معین کرد. پس از پایان سيم پيچي يا تعميرات سيم پيچ‌هاي ترانسفورماتور بايستی آن‌ها را براي كنترل و حصول اطمينان از سلامت و صحت عايق بدنه، سيم پيچ اوليه‌ و سيم پيچ ثانویه از طریق ولتاژهاي نامي خودشان آزمايش نمود.

سيم پيچ ترانسفورماتور


پیشنهاد مطالعه👈🏻 استاندارد روغن ترانسفورماتور


قرقره ترانسفورماتور:

به منظور حفاظت و نگهداري از سيم پيچ‌هاي ترانسفورماتور به ویژه در ترانسفورماتورهاي كوچك بايستی قرقره را مورد استفاده قرار داد. قرقره بايد از جنس مواد عايق باشد و به طور معمول از كاغذ عايق سخت، فيبرهاي استخواني يا مواد ترموپلاستيك ساخته می‌شود. قرقره‌هايي كه از ترموپلاستيك تهیه شده‌اند، به طور معمول يك تكه تولید مي‌شوند اما براي تولی سایر قرقره‌ها آن‌ها را در چند قطعه تولید و سپس بر روي یکدیگر سوار می‌نمایند. بر روي ديواره‌هاي قرقره بايستی سوراخ يا شكافي ايجاد نمود تا سر سيم پيچ بتواند از آن‌ها خارج شود.

سایز قرقره بايستی با سایز ورقه‌هاي ترانسفورماتور در تناسب باشد و سيم پيچ نيز به گونه‌ای بر روي آن پيچيده گردد كه از لبه‌هاي قرقره اندکی پايين‌تر قرار بگيرد تا در زمان جا زدن ورقه‌هاي ترانسفورماتور، رویه‌ي سيم پيچ آسیب نبيند. سایز قرقره‌هاي ترانسفورماتورها نيز بر اساس استاندارد تنظیم شده است اما در کلیه موارد، بسته به نوع نياز، قرقره مطلوب را مي‌توان طراحي نمود.

قرقره ترانسفورماتور

نتیجه گیری

📝در این مقاله آشنا شدید با:

📌اجزای اصلی ساختمان ترانسفورماتور بیان شد و با آن آشنا شدید.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *