بلاگ

سکسیونر چیست | انواع سکسیونر + ویژگی ها + مکانیسم + خرید

سکسیونر چیست

سکسیونر چیست

سکسیونر چیست ؟ سکسیونر یک واژه فرانسوی می باشد و معادل انگلیسی آن Disconnector  است. سکسیونر به عنوان دستگاه قطع کننده و جدا کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها عموماً خارج از بار برای جداسازی و نگه داری تجهیزات معیوب از تجهیزات سالم مورد استفاده می باشند.

سکسیونر چیست

کاربرد سکسیونر چیست

تعریف سکسیونر شامل یک تعریف کلی و کاربردی از این دستگاه می گردد. این جدا کننده های ترمینال باز به صور گوناگون برای کاربردهای مختلف در دسترس می باشند.

سکسیونر برای قطع کردن سیستم های بدون جریان مورد استفاده قرار می گیرد. با این دستگاه می توان جریان مربوط به شینه، کابل های کوتاه، جریان مربوط به ترانسفور ولتاژ و به طور کلی جریان های زیر ولتاژ را قطع نمود. این کاربرد سکسیونر اهمیت این دستگاه را در جریانات برقی مشخص می سازد.

ویژگی های سکسیونر

توجه داشته باشید که قطع جریان برق با سکسیونر بدون جرقه انجام خواهد شد. البته گاهی نیز این جرقه به شکل نامحسوس زده می شود. زمانی که جریان برق از این دستگاه عبور داده می شود، سبب قطع جریان خواهد شد. البته این موضوع با عدم اختلاف بین دو جریان الکتریکی اجرا خواهد شد. در واقع اختلاف جریان از قطع شدن برق جلوگیری می نماید. برای اتصال سکسیونر نیز باید بین دو جریان تفاوتی نباشد. چون در این صورت اتصال به راحتی برقرار خواهد شد.

این دستگاه در صورتی که به شکل بسته مورد استفاده قرار بگیرد، می تواند یک هدایت مناسب برای جریان را شکل دهد. در محدوده عبور جریان از سکسیونر مقاومت ایجاد می شود. این مقاومت باید در حد بسیار کمی باشد. در این صورت جریان مداوم نیز بیش از حد نخواهد بود.

 این دستگاه با تحمل وزن و فشار بسته نمی گردد. نیروی دینامیکی که با عبور جریان ایجاد می گردد نیز نباید سبب باز شدن سکسیونر شود. تمام این کابردها می تواند به خوبی معرف چیستی سکسیونر باشد.

مزیت سکسیونر

جریان برق با سکسیونر بهتر هدایت خواهد شد. ضمن اینکه این دستگاه می تواند ایمنی جریان های برقی را به خوبی افزایش دهد. در واقع با این دستگاه سکسیونر مانع برق گرفتگی اشخاص خواهید شد. در واقع در این دستگاه محل اتصال یا قطع به شکل بارزی مشهود خواهد بود.

معرفی انواع سکسیونر

سکسیونر تیغه ای

این نوع سکسیونر در ولتاژی بین ۲۳۰ تا ۴۰۰ کیلو ولت قرار دارد. این قطع کننده با تیغه های زمینی به شکل افقی می باشد. نمونه سکسیونرهایی که از یک نقطه قطع می گردند، قطع کننده هایی هستند که از میانه یا یک طرف قطع می شوند. برای برقراری این نوع از سکسیونر نیاز به دو جریان فاز و نول خواهیم داشت. بازوها در این نوع سکسیونر به اندازه ۹۰ درجه حول دو سمت قطع کننده حرکت خواهد داشت. این نوع سکسیونر برای ولتاژهای قوی مورد استفاده خواهد بود.

از دیگر سکسیونرهای زمینی باید به سکسیونر با قطع ۲ نقطه اشاره کرد. بازوهای این قطع کننده به شکل دو تایی متصل به هم یا به شکل یکپارچه با ۲ سیستم ورودی در ۲ سمت سکسیونر می باشند. این بازوها نیز حرکت ۹۰ درجه خواهند داشت.

سکسیونر عمودی نیز دارای ۲ سیستم ورودی و چند بازو می باشد. این بازوها از نوع لولایی هستند. سیستم ترمینال در این نوع سکسیونر به شکل هم سطح نیست. بازوی این دستگاه در یک سمت سکسیونر خواهد بود.

فاصله افقی در نظر گرفته شده برای این سکسیونر بسیار کم می باشد.

سکسیونر پانتوگراف

سکسیونر پانتوگراف نیز با دو ترمینال متفاوت کار می کند. این ترمینال ها در یک سطح عمل نمی کنند برای اتصال رسانا دو محل در ترمینال تحتانی در نظر گرفته شده است. برای این سکسیونر حداقل میزان فاصله عمودی و افقی منظور می باشد.

مکانیسم سکسیونر

با تعریف دقیقی از ویژگی های قطع کننده، پاسخ سوال به چیستی سکسیونر نیز مشخص می گردد. برای اینکه عملیات اتصال و قطع در این دستگاه به خوبی انجام شود، نیاز به انرژی مکانیکی خواهیم داشت. برای اینکه بدانید ویژگی ها و عملکرد سکسیونر چیست باید بدانید این دستگاه برای عملکردش از سه مکانیسم دستی، موتوری و ترکیبی از هر دو بهره مند می شود.

نیروی لازم و ابعاد قابل توجه سکسیونر نیز می تواند گزینه مهمی در انتخاب محرکه آن باشد. شرایط نیز در انتخاب و تعریف مکانیسم ها برای سکسیونر از جایگاه ویژه ای برخوردار است و تاثیر مهمی بر نتیجه خواهد گذاشت.

در شرایط جوی و اقلیمی نامرطوب معمولاْ از عملکرد موتوری کمک گرفته می شود. در واقع انتخاب چنین مکانیسمی بسیار مقرون به صرفه و از هر نظر اقتصادی خواهد بود.

انتخاب نوع سکسیونر بسته به میزان ولتاژ جریان، سطوح رسانا، مدت زمان جریان، فرکانس و … متفاوت خواهد بود. در واقع این عوامل می توانند کنترل کننده عملکرد انواع سکسیونر هم باشند. بنابراین باید در انتخاب سکسیونر در خور دقت زیادی به خرج داد.

امیدواریم مطلب توضیح اینکه سکیونر چیست مطلبی مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان نیرو ترانس پاسخگوی شما باشند.

2/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *