بلاگ

عیب یابی ترانسفورماتور | عیب یابی ترانسفورماتور قدرت

عیب یابی ترانسفورماتور

اهمیت بررسی و عیب یابی ترانسفور ماتور

بررسی و عیب یابی ترانسفورماتور از جمله کارهایی است که اگر به موقع و به صورت دقیق و دوره اقدام به انجام این کار شود در طول عمر دستگاه می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. سرویس و نگهداری ترانسفورماتورها باعث کاهش مشکلات جدی در این دستگاه خواهد شد.

در سیستم های برق و قدرت از جمله مهم ترین دستگاه ها ترانسفورماتورها می باشند. دو دسته عیوب است که در عیب یاب ترانسفورماتورقدرت  بیشتر از همه مورد توجه قرار می گیرد. عیوب مکانیکی و الکتریکی عایقی از جمله عیوبی هستند که ممکن است در این گونه تجهیزات به وجود بیایند. بنابراین با توجه به نوع عیبی که در این تجهیزات به وجود آمده است می توان تصمیم گرفت که از کدام روش برای بررسی و عیب یابی ترانسفورماتور استفاده نمود.

 

علت بروز خطا و نیاز به عیب یابی ترانسفورماتور چیست؟

در مورد عواملی که باعث می شوند نیاز به عیب یابی ترانسفورماتور پیش بیاید باید بگوییم که ترانسفورماتورها از جمله تجهیزات الکتریکی پیچیده ای هستند که برای کار با ظرفیت کامل نیاز به هم افزایی چندین سیستم و همچنین تعمیر و نگهداری منظم دارند.

چرا ترانسفورماتورها گاهی خراب می شوند؟ تعیین علت و عواملی که باعث خرابی این تجهیزات الکتریکی می شوند همیشه کار آسانی نیست.

عوامل مختلفی می توانند باعث خرابی آن ها شوند.  برای مثال ممکن است که پیچ های نگهدارنده که در اطراف هسته ترانسفورماتور قرار دارند از دچار کاهش قدرت عایقی شوند.

یا همچنین عایق بین یوغ و ورقه های هسته خراب شوند و همین امر موجب ایجاد جریان های گردابی شده و کارکرد ترانسفورماتور را با مشکل روبه رو سازد و نیاز به عیب یابی ترانسفورماتور و تعمیر خرابی آن را به وجود آورد.

باید دقت کرد که هنگام بستن ورقه های هسته بیشتر حواسمان جمع باشد تا سبب ایجاد لرزش و ضعیف شدن سیستم عایق در حین کار نشود.

خطای الکتری چیست ؟

خطاهای  الکتریکی مانند اتصال  کوتاهی که بین سیم پیچ ها ممکن است به وجود آید که معمولا به دلیل ورود رطوبت یا محکم نبودن عایقی که روی هادی ها قرار گرفته اند به وجود می آید.

همچنین به موارد دیگری مانند صاعقه یا حتی خطای انسانی نیز باید اشاره نمود که موجب خرابی در این تجهیزات می شوند.

  بدون شک ترانسفورماتورهای برق یکی از گرانترین و حیاتی ترین اجزای سیستم قدرت هستند.

گرچه آنها به طور معمول قابل اطمینان  بوده و نیاز به نگهداری و تعمیر  نسبتاً کمتری نسبت به تجهیزات دیگر دارند؛ اما خرابی های ناگهانی می تواند منجر به از دست رفتن  تولید برق ، ایجاد هزینه های قابل توجه و پیامدهای بالقوه گسترده تری در زمینه  قابلیت اطمینان شبکه شود.

انواع روش های عیب یابی ترانسفور ماتور کدامند؟

عیب یابی ترانسفورماتور را می توان به دو روش کلی زیر انجام داد.

  • روش تست های متنوع دوره ای برای عیب یابی ترانسفورماتور
  • کمک دستگاه گاز کروماتوگرافی که از طریق آنالیز گاز به عیب یابی ترانسفورماتورمی پردازد.

در روش تست های متنوع دوره ای می توان از بروز مشکلات گسترده و عیب و ایرادات جلوگیری کرد.

این روش یکی از آسان ترین و ساده ترین روش ها بوده که به صورت متناوب و دوره ای به انجام تست های گوناگون بر روی این گونه تجهیزات می پردازند و عیب های احتمالی را پیدا کرده  و به رفع آن اقدام می کنند.

روش استفاده از گاز کروماتوگرافی به این صورت است که در ابتدا باید بر اساس یک سری روال خاص به نمونه گیری روغن پرداخت .

بعد گاز را از روغن جدا کرده و با استفاده از دستگاه گاز کروماتوگرافی به آنالیز گاز پرداخت. این دستگاه کمک می کند که بتوانیم درصد گاز هایی که در روغن حل شده اند را به راحتی تشخیص داده و بر حسب درصد گاز ها می توان به عیب یابی ترانسفورماتور که شامل عیب هایی چون  تخلیه جزیی ، اضافه بار ، قوس با حرارت زیاد و.. می باشد اقدام نمود.

فروشگاه اینترنتی نیرو ترانس  عرضه کننده انواع ترانسفورماتور با قیمت و کیفیتی مناسب می باشد برای خرید با ما تماس حاصل فرمایید .

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *