بلاگ

مقره چیست؟

مقره چیست

مقره چیست؟ از مقره الکتریکی در سیستم‌های قدرت جهت ممانعت از گذر جریان‌های ناخواسته به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه الکتریکی در سیستم‌های الکتریکی نقش مهمی را ایفا می‌کند و وجود آن الزامی است. این محصول از جنس و انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ در موارد پایین به برخی از ویژگی‌های آن اشاره می‌کنیم.

مقره‌ها یکی از اجزای اصلی شبکه‌های فشار قوی است. این قطعه الکتریکی که با نام گیره چینی شناخته می‌شود که به عایقی می‌گویند که در دکل‌های انتقال برق در نقطه اتصال کابل‌های برق با دکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه بر اساس شرایط محیطی اعم از رطوبت و آلودگی و ولتاژ مورد استفاده شکل مخصوصی به خود خواهند گرفت. به طور کلی می‌توان عنوان کرد که مقره‌ها نوعی عایق الکتریکی هستند که که در مراکز انتقال نیرو و مراکز توزیع برق و قیمت تابلوها به کار برده می‌شود.

مقره ۸ پره پلیمری

کاربرد اصلی مقره

مقره‌ها مسیری بسیار مقاوم هستند که در حالت عادی از آن هیچ جریانی عبور نخواهد کرد. هادی‌های هوایی در سیستم انتقال و توزیع اغلب روی تیرها یا دکل‌ها قرار می‌گیرد. بر این اساس مقره‌ها باید بین تیرها و یا دکل‌ها واقع شوند تا مانع از عبور حریان هادی به زمین گردد. در واقع مقره‌ها جهت نگهداری هادی‌های الکتریکی فشار قوی که ولتاژهای بسیار بزرگی دارند از این محصول الکتریکی استفاده می‌شوند.

مقره‌ها دو وظیفه اصلی دارند که عبارت است از:

🔶 وظیفه مکانیکی: مقره‌ها استقامت مکانیکی دارند و می‌توانند نیروها و بارهای مکانیکی را تحمل نمایند.

🔶 وظیفه الکتریکی: این قطعه قادرند ولتاژهای ضربه و رعد و برق و همچنین ولتاژهای بزرگ کاری را تحمل نمایند؛ به گونه‌ای که در بدترین شرایط بارندگی، رطوبت، صاعقه و گرد و غبار دچار شکست الکتریکی نخواهند شد.

مقره‌های فشار قوی می‌بایست دارای ویژگی‌هایی از جمله استقامت مکانیکی و الکتریکی بالا، استقامت در مقابل‌ عدم تغییر شکل و تغییرات درجه حرارت، مقاومت در برابر نفوذ آب، ضریب تلفات عایقی کم و ضریب اطمینان بالا داشته باشد. شکست الکتریکی مقره امکان دارد در اثر تخلیه الکتریکی به وسیله گرد و غبار، تخلیه الکتریکی در هوای اطراف مقره و تخلیه الکتریکی در درون مقره به وجود آید.

انواع مقره از نظر جنس

این قطعه که در معرض هوای آزاد به کار برده شود، از جنس‌های مختلفی به تولید می‌رسد. در ادامه به صورت مختصر انواع مقره از نظر جنس را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم:

مقره چینی

مقره چینی در حال حاضر یکی از پرکاربردترین ماده به‌کار رفته جهت مقره‌های هوایی به شمار می‌رود. این محصول از جنس آلومینیوم سیلیکات است. آلومینیوم سیلیکات با کوارتز، فلدسپار و کاسولن پلاستیکی مخلوط می‌گردد تا ماده عایق چینی لعاب دار و پرسلن سخت ایجاد شود. سطح چینی می‌بایست به اندازه کافی صیقلی و لعاب دار باشد تا آب به آن نفوذ نکرده و روی آن بماند؛ همچنین چینی باید عاری از تخلخل باشد، زیرا تخلخل اصلی‌ترین عامل کاهنده خاصیت دی الکتریک آن است. از طرفی چینی باید عاری از هرگونه حباب هوا و ناخالصی باشد تا بر خاصیت عایق تأثیر بگذارد.

مقره شیشه‌ای

مقره‌های شیشه‌ای تشکیل شده از پودر کوارتز و آهک ذوب شده است که به صورت ناگهانی و سرد قالب ریزی می‌گردد. این مقره‌ها امروزه با استقبال بسیاری مواجه شده است و در خطوط انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این محصول از شیشه‌های سخت آنیل جهت عایق به کار می‌رود. مقره‌های شیشه‌ای دارای ضریب انبساط حرارتی کمی هستند و از این‌رو در اثر افزایش درجه حرارت تغییر شکل کمتری دارند. این مقره نسبت به مقره چینی معمولی مزایای بسیاری دارد که عبارت‌اند از:

☑️ بالاتر بودن قدرت دی الکتریک این محصول نسبت به چینی

☑️ مقاومت بالاتر و ضریب انبساط حرارتی کمتر

☑️ بالاتر بودن استحکام کششی این مقره نسبت به نوع چینی آن

☑️ عدم گرمای زیاد با قرار گیری در مقابل نور خورشید

☑️ قیمت پایین‌تر نسبت به چینی

☑️ عمر طولانی و شفافیت بالا

کاربرد مقره در دکل برق فشارقوی

مقره کامپوزیتی

این مقره‌ها ترکیبی از مواد پلیمری است و در مقابل اشعه فرابنفش خورشید از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. مقره‌های کامپوزیتی به دلیل خواص مکانیکی و الکتریکی بسیار عالی، در حال جایگزینی به جای مقره‌های شیشه‌ای و یا چینی هستند. این مقره‌ها وزن سبکی دارند و برخلاف نوع شیشه‌ای و چینی قابل شکستن نیستند؛ بنابراین استحکام مکانیکی این محصول تحسین برانگیز است. به طور عمده مقره‌های رزینی از ترکیبات اپی کلروهیدرین و بی‌سفنل ساخته می‌شوند.

جهت سخت‌تر شدن مذکور اغلب مواد اضافی همچون کوارتز نیز اضافه می‌گردد. مقره‌های کامپوزیتی به علت‌ عدم مقاومت در مقابل اشعه فرابنفش نمی‌توان در فضای آزاد از آن استفاده کرد و تنها در فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مزایای مقره‌های کامپوزیتی به شرح زیر است:

💠 وزن پایین‌تر نسبت به مدل‌های قبلی

💠 انعطاف‌پذیری بالا وعدم شکستگی

💠 وزن پایین و نصب آسان و سریع

💠 کارکرد بهتر در مناطق آلوده

💠 مقاومت کششی بالاتر

💠 وارد کردن بار کمتر به دکل به دلیل وزن پایین

مقره پلاستیکی

مقره‌های پلاستیکی همان طور که از نامشان پیداست، از جنس پلاستیک هستند و از ترکیبات رزین، پروپیلن و اتیلن تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مزایای این مقره دفع آب است. باتوجه به این که جنس این مقره‌ها از پلاستیک است، آب بر روی آن قرار نمی‌گیرد تا با جاری شدن بر روی سطح با سایر قطرات ترکیب گردد. این مقره‌ها نیاز است که از استقامت بالایی برخوردار باشند تا محیطی ایزوله را به وجود بیاورند.

یکی از وظایف اصلی مقره‌های پلاستیکی تحمل وزن هادی‌های توزیع و خطوط انتقال جهت نگهداری سیم‌های هوایی موجود بر روی پایه‌ها و دکل‌ها در بدترین شرایط جوی است. این مقره‌ها عادی از ناخالصی بوده و در داخل خود حفره‌هایی دارد و از این رو در برابر تغییرات درجه حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بیشتر بخوانید: بوشینگ ترانسفورماتور چیست؟

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

انواع مقره

انواع مقره از نظر کاربرد

مقره‌ها هرکدام کاربردهای مختلفی دارند و در دسته‌های متفاوتی قرار می‌گیرند.برخی از دسته بندی‌ها را به شما شرح خواهیم داد:

مقره اتکایی

این مقره‌ها به صورت استوانه‌هایی بلند هستند که برآمدگی و فرورفتگی‌هایی بر روی سطح استوانه دارند و به دو شکل توخالی و توپر تولید می‌شوند. مقره اتکایی توپر دارای استقامت الکتریکی و مکانیکی بیشتری در برابر سوراخ شدن هستند. مقره‌های پست امروزه اکثراً به شکل توپر ساخته می‌شوند؛ همچنین مقره‌های تو خالی در مواردی که مقره نیاز به تحمل نیروی مکانیکی بیشتری است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقره‌های اتکایی را با استفاده از گاز ازت خشک پر می‌کنند تا استقامت الکتریکی آن افزایش یابد.

مقره‌های اتکایی در پست‌های فشار قوی جهت نگهداری سیم‌های فشار قوی بر روی پایه‌های بتنی استفاده می‌شود؛ همچنین از دیگر کاربردهای این مقره‌ها در تابلوهای فشار قوی است. شمش‌های فشار قوی درون تابلو از مقابل این محصول عبور کرده و به مقره بسته خواهد شد و یا مقره بر روی آن قرار خواهند گرفت.

مقره عبوری

مقره‌های عبوری جهت سرهای ورودی و خروجی دستگاه‌های فشار قوی و جهت جلوگیری از به وجود آمدن جرقه بین بدنه دستگاه و خط عبوری به کار می‌روند. این نوع مقره‌ها به شکل لایه‌های استوانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. شکل مقره‌های عبوری بر اساس محیط کاری تفاوت دارد. به طور معمول فضای درونی این استوانه‌های عایقی به وسیله مایع‌ها و یا گازهای عایق پر خواهند شد.

مقره کششی

از این مقره‌ها در مکان‌هایی که نیروی کششی افقی بالایی به مقره وارد نمی‌گردد، به کار می‌رود. از مقره کششی در پایه‌های انتهایی و ابتدایی در خطوط توزیع و انتقال و در پایه‌هایی که در مسیر خط از شکل مستقیم خارج می‌شوند و یا نسبت به افق زاویه دار می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که این مقره‌ها در برج‌های کششی به شکل زنجیره مقره‌ای مسئول متصل شدن هادی به برج‌ها هستند.

مقره مهار

در خطوط توزیع جهت پایه‌هایی که در انتها و ابتدای خط وجود دارند و یا بر پایه‌های موجود در زاویه جهت خنثی نمودن نیروهای کششی که از یک سمت به پایه وارد می‌گردند سیم مهار به کار می‌رود. این سیم مهار از یک سو به راس تیر محکم می‌گردد و از سویی دیگر توسط مهار و صفحه مهار در درون زمین سفت می‌شود. در خطوط ولتاژ ضعیف مقره‌ها می‌بایست در ارتفاع قرار گرفته نسبت به زمین عایق باشند. عایق به کار رفته در سیم مهار از جنس چینی است و اغلب آن را با نام مقره مهار می‌شناسند. طراحی این مقره‌ها به گونه‌ای است که در صورت شکستن عایق سیم اتصالی با زمین برقرار نکند.

مقره

قیمت مقره‌ها

همان طور که در بالا عنوان کردیم، مقره‌ها انواع مختلفی دارند و جنس‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین قیمت مقره‌ها بر اساس نوع، جنس، کیفیت، ساختار و… تعیین می‌شود. برای دست‌یابی به محصولی باکیفیت و ایده آل بهتر است که هزینه بیشتری پرداخت کرده و مقره‌ها را از نوع باکیفیت سفارش دهید. جهت استعلام قیمت مقره با نیرو ترانس تماس بگیرید.

خرید مقره

برای خرید مقره‌ها باید ابتدا کاربری و نیاز خود را در نظر بگیرید و سپس بر اساس آن مناسب‌ترین مقره را خریداری کنید. کیفیت در ساخت مقره‌ها و استاندارد در آن حرف اول را می‌زند. بر این اساس بهتر است با آگاهی کامل این محصول را سفارش دهید؛ همچنین گارانتی نیز در مقره‌ها اهمیت بسیاری دارد؛ به همین دلیل از خرید مقره‌های بدون گارانتی خودداری کنید. نیروترانس این افتخار را دارد که بهترین و معتبرترین مقره را به مشتریان ارائه دهد؛ جهت سفارش تماس حاصل نمایید.

✍️ سخن نهایی

مقره‌ یکی از اصلی‌ترین اجزای شبکه‌های قدرت هستند که بر حسب شرایط خاص در دسته‌ها و انواع مختلفی قرار می‌گیرند. این قطعه از گذر جریان‌های ناخواسته به زمین جلوگیری می‌کند؛ بنابراین باید مقاومت مکانیکی و الکتریکی بالایی داشته باشد. فرقی نمی‌کند که شرایط هوایی بارندگی، برفی و… باشد، زیرا این مقره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در تمامی شرایط جوی به خوبی عمل می‌کنند.

در نتیجه با مطالعه مطالب بالا به این نتیجه می‌رسیم که مقره‌ها تجهیزاتی هستند که برای حفظ و یا جداسازی هادی‌های ولتاژهای برق به کار می‌روند. خرید این قطعه نیاز به شناخت بسیاری دارد زیرا انتخاب صحیح در جنس و نوع مقره‌ها باعث می‌شود که کارایی مطلوبی را برای شما ارائه نکند. در صورتی که همچنان ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد، از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید یا برای ما کامنت بگذارید. 

نوشته شده در تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۰

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *