بلاگ

نحوه عیب یابی تابلو برق

نحوه عیب یابی تابلو برق

تابلو برق ابزاری است که ایمنی را در ساختمان برقرار کرده و از بروز مشکلاتی از جمله خطر برق گرفتگی، آتش سوزی، اتصال کوتاه و… جلوگیری می‌کند. این تابلو از تجهیزات برقی به صورت کامل محافظت کرده و این ابزارها را از دسترس افراد متفرقه دور نگه می‌دارد.
حال که متوجه شدید تابلو برق چیست باید بدانید که ایراد و مشکل در تابلو برق می‌تواند کاربرد آن را از بین ببرد. برای این که بتوانید عیب و ایراد این تابلو را تشخیص دهید باید ابتد با کارکرد آن آشنا شوید. در هنگام عیب یابی تابلو برق شما باید ابتدا بسیار مراقب باشید، زیرا هر گونه بی‌احتیاطی می‌تواند مشکلات متعددی را به وجود بیاورد.  در زمینه عیب‌ یابی تابلو برق صنعتی باید به کاربرد آن اشاره کنیم.

این تابلو برق‌ها در موارد مختلفی از جمله توزیع برق و تغذیه مصرف کننده و حفظ ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این که شما به خوبی بتوانید عیب یابی تابلو برق را انجام دهید باید به کارکرد آن آشنا باشید. کلیدهای برق، رله‌ها، قطع کننده‌های مدار و فیوز از جمله اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه به شمار می‌رود؛ بنابراین در هنگام عیب یابی تابلو برق باید تمامی قطعات محفظه‌ها مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان مشکل و ایراد آن برطرف گردد.

تابلو برق

نشانه‌های خرابی تابلو برق

تابلو برق محفظه‌ای است که ابزارهای برق را در خود نگه داری می‌کند و جریان ورودی برق را کنترل می‌نماید. این محفظه در هنگام خرابی علائم و نشانه‌هایی را از خود نشان می‌دهد؛ بنابراین شما با مشاهده این علائم و نشانه‌ها می‌توانید خرابی دستگاه را تشخیص داده و آن را برطرف کنید. در زیر به برخی از نشانه‌های خرابی تابلو برق اشاره می‌کنیم:

💠 بالا زدن و پریدن مداوم کلیدهای مینیاتوری

💠 شنیدن صدایی همانند سرخ شدن در داخل تابلو برق

💠 آتش گرفتن و یا ذوب شدن کابل‌های درون تابلو برق

💠 خارج شدن بوی سوختگی و یا دود از تابلو برق

💠 داغ شدن کابل‌ها و یا کلیدهای تابلو برق

💠 ریست نشدن کلیدها

یکی از روش‌هایی که می‌تواند در پیشگیری خرابی تابلو برق تاثیر بگذارد، نصب صحیح و اصولی این تابلو است؛ بنابراین با آموزش نصب تابلو برق می‌توانید به خوبی این تابلو برق را نصب کرده و از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید. نیرو ترانس می‌تواند در این راستا به شما کمک کند. در صورتی که هر یک از علائم و نشانه‌های عنوان شده در بالا را در تابلو برق مشاهده کردید، می‌توانید نتیجه بگیرید که دستگاه دچار ایراد شده است و نیاز به بازدید دارد.

💠 💠 مشالعه بیشتر 👈 انواع تابلو برق صنعتی 💠 💠

عیب یابی تابلو برق صنعتی

آموزش عیب یابی تابلو برق

برای عیب یابی تابلو برق ابتدا باید نشانه‌ها را دنبال کنید. در زیر ۵ نکته عیب‌یابی را به شما شرح می‌دهیم:

۱- شل بودن اتصالات تابلو برق: در صورت شل بودن کابل‌ها و اتصالات داخل تابلو برق، در محل اتصال میزان مقاومت کاهش می‌یابد. همین امر به مرور موجب افزایش دما شده و حتی در برخی موارد به بروز آتش سوزی نیز منجر می‌گردد. بنابراین می‌بایست تمامی کابل‌ها اتصالات تابلو برق مورد بررسی قرار گیرد.

۲- استفاده نکردن از کابلشوی بیمتال: در طراحی و ساخت این محفظه می‌بایست از کابلشوی مسی برای کابل مسی و کابلشوی آلومینیومی برای کابل آلومینیومی استفاده می‌شود. در صورتی که جنس محل اتصال و هادی متفاوت باشد، بهتر است. کابلشوی بیمتال برای جلوگیری از خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- نامتعادل بودن بار: تابلوهای برق به گونه‌ای تولید می‌شود که بار در آن به شکل متعادل تقسیم گردد. دما در غیر این صورت افزایش یافته و تجهیزات الکترونیکی درون تابلو برق خطرآفرین می‌شود.

۴- قرار گرفتن چند کابلشو بر روی هم: چنانچه انشعابات از تابلو برق زیاد باشد، احتمال قرارگیری چند کابلشو بر روی یکدیگر وجود دارد و همین امر باعث می‌شود که سطح تماس کم شود. این مشکل داغ شدن تابلو را به دنبال دارد.

۵- اضافه بار تابلو برق: اضافه فاز یا اوورلود هنگامی رخ می‌دهد که میزان مصرف از آمپر مجاز بیشتر باشد؛ به همین دلیل در داخل تابلو برق از بیمتال‌ها و رله‌های محافظتی استفاده می‌شود.

⭐️ ⭐️ مطالعه بیشتر 👈 آموزش نصب تابلو برق صنعتی ⭐️ ⭐️

عیب یابی تابلو برق

اقدامات مهم در عیب یابی تابلو برق

در صورتی که ایرادی در تابلو برق رخ دهد، بهتر است که تجهیزات حفاظتی مورد استفاده قرار گیرد. قفل‌های داخلی تابلو برق امکان دارد باعث بروز مشکل در تابلو برق گردد؛ بنابراین در هنگام عیب یابی تابلو برق باید ابتدا این قفل بررسی شود. یکی از اصولی‌ترین روش عیب یابی تابلو برق صنعتی بررسی قطعات این محفظه است؛ بنابراین برای این که بتواند به خوبی ایراد تابلو برق را برطرف کنید می‌بایست تمامی قطعات چک گردد.

در صورتی که تجربه‌ای در زمینه برق صنعتی و انواع تابلو ندارید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. نیروترانس دارای کارشناسانی بسیار حرفه‌ای و مجرب است که می‌تواند به صورت تخصصی تابلو برق صنعتی را تعمیر کند.

عیب یابی تابلو برق سنتی

✍️ سخن نهایی

عیب یابی تابلو برق یکی از کارهای بسیار تخصصی است که باید به صورت اصولی انجام شود تا ایمنی به خوبی برقرار گردد؛ بنابراین شما در صورت بروز هر یک از مشکلات در تابلو برق بهتر است که تمامی علائم عنوان شده در بالا را مورد بررسی قرار دهید. جهت هر گونه عیب یابی تابلو برق صنعتی با نیرو تراس تماس بگیرید. نیروترانس با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست.

نوشته شده در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *