بلاگ

نصب تابلو برق | نکات مهمی که برای نصب باید بدانید

نصب تابلو برق

نصب تابلو برق

قبل از آشنایی با نصب تابلو برق در ابتدا با خود تابلو برق آشنا می شویم.

تابلو برق محفظه­ای معمولاً فلزی است که در آن تجهیزات الکتریکی همچون کلیدها، فیوزها، کنتاکتورها، رل ه­ها، وسایل محافظ ولتاژ، جریان و بار و … توسط ریل­ های تعبیه شده در داخل تابلو در جای مناسب قرار می­­گیرند و توسط هادی ­های الکتریکی (مثل سیم، شینه و کابلشو) بین آنها ارتباط برقرار می­شود.

در مکان­هایی که کنترل تجهیزات مصرف­ کننده انرژی الکتریکی مثل موتورهای الکتریکی و … لازم باشد، وجود تابلوهای برق ضرورت پیدا می­کند. تابلوهای برق را می­توان از نظر ولتاژ نامی بکاررفته برای تجهیزات و تابلو به دو دسته فشار ضعیف (تا حداکثر 1 کیلوولت) و فشار متوسط (تا حداکثر 36 کیلوولت) تقسیم کرد. 

نصب تابلو برق

اندازه تابلو فلزی

اولین چیزی که باید طراحی شود اندازه تابلو فلزی می­باشد؛ به این منظور باید اطلاعات کاملی از تجهیزاتی که قرار است در داخل تابلو برق قرار بگیرد، در دسترس باشد تا بتوان طول، عرض و ارتفاع تابلو را تعیین کرد.

ساخت صفحات مختلف

 مرحله بعد ساخت صفحات مختلف جعبه فلزی تابلو می­باشد که به کمک ابزار مناسب چون گونیا، خط کش، قیچی برش، دریل، پرچ کن و … باید انجام شود.

 این صفحات شامل صفحات بالایی و پایینی، صفحات کناری، سینی تابلو و در نهایت درب تابلو می­باشند. قبل از کنار هم قرار دادن صفحات مختلف در کنار هم و ساخت جعبه لازم است که سینی تابلو با استفاده از داکت­های شیاردار و ریل­های فلزی تجهیز شود تا بتوان بعد از آن قطعات الکتریکی را با کمک آنها در تابلو جاسازی کرد.

برای اینکار با رعایت فاصله داکتها از بالا و پایین و کناره ­ها، آنها را در محل مناسب نصب می­کنیم و سپس ریل­ های فلزی را با فاصله عمودی مناسب از یکدیگر در داخل فضای داکت مطابق با شکل زیر جاسازی و نصب می­کنیم.

 بعد از این مرحله تابلو برای تعبیه قطعات موردنظر آماده است.

متخصصان ما در زمینه اجزای تابلو برق نیز مطالبی برای شما گردآوری کرده اند برای مطالعه روی آن کلیک کنید

نکات قابل توجه در هنگام نصب تابلو برق

امیدواریم از مطلب نصب تابلو برق بهره کافی را برده باشید در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *